Markéta Vaňková, Spagetti painting, foto: Veronika Šrek Bromová

Zahájení letošního výstavního a kulturního programu galerie se uskuteční vernisáží Markéty Vaňkové a jejích přátel ze studií v intermediálním ateliéru prof. Milana Knížáka na pražské AVU.

 

Markéta Vaňková vystudovala před AVU střední keramickou školu v Bechyni. Posledních asi patnáct let žila na Sicílii, kde jí navštěvovali přátelé, rodina i kurátoři. Vystavovala tak na některých významných souborných výstavách, např.: skupinová výstava Někdy v sukni (kurátorka: Pavlína Morganová) nebo samostatná výstava v ostravském PLATO (kurátor: Marek Pokorný). Markéta Vaňková a její tvorba je spjatá s generací umělců 90. let. Je jednou z výrazných umělkyň, které šly osobitou a nejednoduchou cestou. Dům na Sicílii našli s jejím životním přítelem Robertem, když jim uletělo letadlo a museli zůstat déle a tak objevili Grotte, které jim učarovalo. Grotte se postupem času stalo enklávou českých usedlíků, někteří se sem začali přesouvat přes původní první místní českou dámu legendární paní Marii. Možná i proto, že Grotte postupně ztrácí svou jeskynní tajuplnost, se nyní Markéta pohybuje a tvoří více v Čechách.

 

V Grotte částečně vlastníma rukama opravili starý kamenný dům, který sedí na „grotte“, na skutečné jeskyni. Na pobřeží, často vzdáleném představám o krásných plážích nacházela místo k venčení psů a klidu. Na absurdně industriálních místech tam sbírala předměty opracované a mořem změněné na téměř hotová „readymade“, s nimiž nadále pracovala a vytvářela objekty a instalace. Její inspirace má podstatu také v denních procházkách, „girech“, které praktikovala se svou milovanou fenkou Etnou a později i s jejím synem Maxem. Jsem šťastná, že jsem mohla s touto krásnou rodinou procházet v roce 2019, fascinující sopečnou činností vytvořenou krajinou, plnou políček s ovocem, olivami, kaktusy i občas unikátně vzrostlými eukalyptovými stromy a tajemnými „zahradními domky“. Markétiny prožitky nejen z procházek, ale celého nádherného, něžného, těžkého, vášnivého i meditativního života na žhavé Sicílii se témeř doslova otiskují do jejích obrazů tentokrát malovaných špagetami „spaghetti painting“, z nichž nám některé představuje na této výstavě. Přátelé a Siciliánka povedou vizuální dialog, doplněný svými díly a vše ponese tolik potřebný „Klid“. 

 

Markétin přítel Jan Vlček, který prošel také atelierem Milana Knížáka i kdysi mnou vedenými Novými medii 2, vždy hlásal, že „Umění je virus!“ a je tedy potřeba jím nakazit co nejvíce lidí, se Vám představí drobnými portréty a krajinkami jež jsou vytvořeny „pyrotechnickou malbou“, řízenými výbuchy, malovány střelným prachem. Jan Vlček, také zrealizuje v našich exteriérech kontrolovanou pyrotechnickou performance. Další přítel malíř Aleš Havlíček bude zastoupen pouze symbolicky, drobným vzkazem, neboť je momentálně nemocen.

 

kurátorka: Veronika Šrek Bromová