Třebaže se fotograf Martin Kollar (*1971) řadí k mezinárodně nejúspěšnějším slovenským vizuálním umělcům, v Čechách po vyslovení jeho jména, zejména ocitneme-li se mimo okruh fotografů a teoretiků fotografie, často následuje rozpačité krčení rameny. Jedním z cílů výstavy ve Fotograf Gallery je napravit tuto těžko pochopitelnou skutečnost a iniciovat hlubší zájem o Kollarovu výjimečnou tvorbu.

Podklady k souboru Field Trip vznikly během autorových pobytů v Izraeli. V Kollarově pojetí nám ovšem nepřibližuji komplikovanou realitu v této zemi. V podstatě zcela postrádají žurnalistické kvality. Namísto nich nabízejí vizi dystopického místa, které je prostoupené pocitem ohrožením a jehož technologie v zájmu vlastní sebezáchovy odhodila veškeré zábrany. Člověku se ani nechce věřit, že tato přízračná sci-fi realita je pouze „výběrem“ toho, co je, co se již odehrává.

Některé fotografie ze souboru byly před čtyřmi lety prezentovány na kolektivní výstavě This Place v Centru současného umění DOX po boku zvučných jmen jako Jeff Wall, Stephen Shore či Josef Koudelka. Samostatná výstava ve Fotograf Gallery nabízí komplexnější vhled do souboru, který nejenže příhodně představuje Kollarův přístup k fotografii, ale který také významně se podílel na autorově mezinárodním renomé.