Letošní ročník Mezinárodního keramického symposia Bechyně (International Symposium of Ceramics Bechyně) bude zahájen v úterý 10. července 2018 v 16.00 hodin v prostorách Zámecké galerie, bývalého Muzea Vladimíra Preclíka, Zámek 1, Bechyně. Zakončí jej vernisáž pracovní výstavy děl participujících umělců, která proběhne 3. srpna 2018 v 16.00 hodin v Alšově jihočeské galerii – Mezinárodním muzeu keramiky.

Nové vedení si jako jeden z hlavních cílů vytklo důstojně navázat na dlouholetou tradici jednoho z nejstarších keramických symposií, které bylo založeno v roce 1966, vrátit jej do povědomí a vytvořit pro něj nový kontext související s aktuálním uměleckým děním.

"Snažíme se vnímat symposium především jako platformu, kterou chceme přirozeným způsobem použít k propojení mezinárodní keramické scény i k mezioborové konfrontaci. Samotné symposium si zachová tradiční bienální rytmus a účast mezinárodních tvůrců.

Posílena bude prezentace v zahraničí a spolupráce s kurátory. Význam symposia jako specifického formátu tvůrčího setkávání a proměny jeho role v průběhu více než padesáti let budou základními tématy při koncipování výstav a katalogů," uvedla Eva Pelechová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Keramické symposium Bechyně.

 

Účastníci ​sympozia:
Yael Atzmony ​(ISR)
Ellen Kleckner ​(USA)
Sofie Nørsteng ​(NOR)
Giorgio Di Palma ​(IT)
Katie Sleyman ​(USA)
Adam Železný ​(CZ)

Odborná komise
(pro výběr účastníků)
Veronika Rollová
Brad Schwieger (USA)
Gabriel Vach
Martin Vaněk
Jindra Viková

 

Proces výběru jednotlivých účastníků přibližuje Veronika Rollová, členka odborné komise:

"Nominováni byli především umělci, kteří dlouhodobě pracují s médiem keramiky. Odborná komise vybrala šest umělců mladší generace, jejichž tvorba ukazuje širokou škálu současných přístupů k tomuto médiu: zaujaly nás monumentální instalace Sofie Nørsteng i křehké práce Katie Sleyman.
Zatímco umělkyně Yael Atzmony v některých svých dílech z posledních let pracuje s historií a tíživými vzpomínkami, Giorgio di Palma si s lehkostí hraje s motivy všednosti na hranici kýče. Objekty Ellen Kleckner na první pohled připomínají nádoby starověkých kultur, aby nás posléze při bližším zkoumání znejistěly. Jediný letošní český zástupce Adam Železný experimentuje s materiálem až na samu hranici jeho destrukce.”

Den otevřených dveří

Nastávající ročník představí šest umělců z celého světa, kteří stráví necelý měsíc tvůrčím pobytem v Bechyni, tradičním centru umělecké keramiky i keramické průmyslové výroby. Jejich práci si budou moci návštěvníci prohlédnout na dni otevřených dveří, jenž proběhne 21. července 2018 v prostorách Střední uměleckoprůmyslové školy, Písecká 203, Bechyně od 10.00 do 20.30 hodin.

Pracovní výstava

Umělecká díla vzniklá v průběhu symposia budou poprvé představena během pracovní výstavy, která proběhne od 3. do 31. srpna 2018 v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni.