Zlatá hvězda Karlína

Podzimní výstava obrazů Michaely Petrů v arto.to galerii v Uhelném mlýně představí kolekci asi dvacítky autorčiných posledních děl. V nové tematické sérii soustřeďuje umělkyně svou pozornost na výraznou pražskou čtvrť – Karlín. Vychází z vlastní zkušenosti jeho obyvatelky, která pozoruje proměňující se charakter dříve dělnické, továrenské lokality. Cílí na typická karlínská místa, jako jsou: Kasárny, Přístav, Invalidovna, Karlínský tunel, Negrelliho viadukt nebo kavárna Divoké matky. Pokouší se zachytit sociální různorodost, pestrost i architektonickou bohatost Karlína. Při svých toulkách se skicákem a fotoaparátem si všímá míst, kde se ještě na chvíli zastavil čas. Fascinují ji autentické industriální budovy a zákoutí i historické stavby, které jsou však neúprosně pohlcovány novými developerskými projekty bezduchých kanceláří obludných rozměrů.

 

Rozporuplnost proměny místa a jistá diverzibilita se promítají i do karlínské sociální skladby, což Michaela Petrů také s velkou dávkou imaginace a malířské stylizace zachycuje na svých plátnech. Prolínání komerční a alternativní zóny, míšení trendů, módy a stylů, kde se zástupci hipsterské subkultury prohánějí ve svých pruhovaných a károvaných kostýmech na bicyklech či koloběžkách mezi solidními a stoprocentně výkonnými manažery a jejich sekretářkami, obědvajícími v předražených bistrech a restauracích, to všechno zaznamenává autorka v jedné ploše. 

 

Kurátorsky projekt připravila Veronika Marešová, výstava se koná za spolupráce s GASK, kde bude autorka vystavovat za rok na podzim.

 

Výstava potrvá od 4. října do 31. prosince 2020, otevírací doba galerie středa, sobota a neděle od 14 do 18 h.