Sedící Věra, 1981, olej, plátno, 95 × 75 cm

Poslední výstava letošního roku v Galerii Petr Novotný patří obrazům Miloše Šejna. Je to pokračování výstavy, která zde proběhla v říjnu a listopadu a představila Šejnovy obrazy s tématy krajiny.

 

Po obsáhlém představení raných obrazů krajin následuje uvedení maleb s figurální tématikou. Jedná se, stejně jako v předchozím případě, o práce, které vznikly od poloviny 70. let do počátku 80. let. Tematicky jde o zachycení portrétů osob z nejbližšího autorova okolí. Figury jsou pojednány většinou expresivně s výraznou barevnou modelací, někdy se záměrem zachytit věrněji podobu, jindy je figura na obraze záměrně abstrahovaná. Malby jsou doplněny několika ukázkami akvarelů se stejnou tématikou, ze stejné doby. Žádný z vystavených obrazů nebyl ještě nikdy veřejně představen. Na rozdíl od obrazů krajin, kterých mohla být vystavena jen necelá pětina, je toto téma vystaveno téměř v úplnosti.

 

Autor k výstavě uvádí: „Tak blízká a přeci vzdálená všem odstínům slov. Dítě v náručí. Je to krajina stop, jež mizí v dálce jen proto, aby se znovu probloudila do naší společné mysli“. Miloš Šejn se na této výstavě představuje jako malíř, působí však často i jako fotograf, konceptuální umělec, performer, který svou práci vždy nějakým způsobem vztahuje k přírodě. Jsme rádi, že můžeme upozornit i na tuto ranou fázi jeho tvorby, doposud neznámou, nicméně velmi pozoruhodnou.

 

Miloš Šejn (*1947, Jablonec nad Nisou) v roce 1975 absolvoval filosofickou fakultu University Karlovy v Praze (výtvarná výchova, dějiny umění a estetika). V roce 1976 získal doktorát filozofie, v roce 1991 byl jmenován profesorem malířství. V letech 1990–2011 působil jako vedoucí pedagog intermediálního ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze a jako hostující pedagog na Akademiích v Aix-en-Provance, Carraře, Haagu, Ljubljani, Stuttgartu a Vídni. V současnosti přednáší na Art & Design Institutu v Praze. Od svých pěti let žije v Jičíně.