grafický design: Richard Wilde, Jan Arndt

„Oka, stehy, řezy, tahy nesou příběhy svých tvůrců a příběhy těch, kteří pracují po jejich boku. Do některých děl se doslova propisuje jejich DNA, když si při práci poraní ruce. Během tvorby dochází k mezigeneračnímu předávání zkušeností prostřednictvím vyprávění a motorické paměti těch, od nichž se řemeslo naučili.” 

  

Výstava Mladí a klidní je součástí dlouhodobé výstavní dramaturgie MeetFactory Jiné poznání. Zachycuje tendenci umělců a umělkyň stejné generace, jež opustila konceptuální minimalismus dominující v době jejich studií na uměleckých školách a uchýlila se k řemeslným technikám vyžadujícím rukodělnou zručnost, houževnatost a mnohdy fyzicky i psychicky úmornou ruční práci. Ta přináší díky svému repetitivnímu rytmu stav plného soustředění – flow – velebený všemi mindfulness kouči vygenerovanými výkonnostně zaměřenou společností.

  

Ve spojení s uspokojením s tvorbou samotných objektů a hmatovým vjemem jednotlivých materiálů přináší na rozdíl od práce v digitálním prostředí blahodárný zklidňující efekt. Tedy alespoň teoreticky. Mnohahodinová manuální práce může zároveň vyvolávat pocity stresu a fyzické bolesti. K ruční práci se autorky a autoři často obrátili v reakci na frustraci ať už spojenou s uměleckou tvorbou (přesycení digitálním a konceptuálním přístupem k umění), společenskou marginalizací, novou životní situací, zdravotním stavem anebo v posledních dvou letech pandemií.

  

vystavující: Alžběta Bačíková (ve spolupráci s Veronikou Janštovou), Radka Bodzewicz, Dante Buu, Pavel Havrda, Juliana Höschlová, Michael Nosek (ve spolupráci s Hanou Noskovou), Kristýna Šormová, Marie Tučková

kurátorka: Eva B. Riebová

produkce: Jan Vítek