Alice Nikitinová: Modrá (Galerie Jádro)

Česká umělkyně s ukrajinskými kořeny Alice Nikitinová (1979) je v první řadě malířka. Po absolvování středního uměleckého vzdělání v Kyjevě a vysokého v Praze (na AVU u Jiřího Sopka) se začíná stále výrazněji uplatňovat v rámci české výtvarné scény. Předloňská nominace na Cenu Jindřicha Chalupeckého toho budiž nejviditelnějším důkazem.
Její zářivě barevná plátna si pozoruhodně udržují hned několik významových rovin vedle sebe: tupě se tvářící monochromní plochy odkazují ke klasické moderně a ruskému konstruktivismu. Kompozice by to mohly být z fleku abstraktní, namísto toho bývají zpravidla vystavěné kolem zemitého konkrétního prvku, který vrací diváka zpět do všednodenní reality. Takto se Nikitinové daří pokořit vesmír, jak ostatně zní i název jednoho z jejích cyklů.

Všechny výše uvedené charakteristiky se táhnou celou doposud známou tvorbou mladé umělkyně, nebude tedy nejspíš důvod, aby v případě instalace pro Jádro nějak vybočovala ze svého zaběhnutého stylu. Přesto specifičnost prostoru bytové galerie vybízí k reakci, která možná bude pro Alici Nikitinovou v lecčems objevná.

Jádro je nová brněnská bytová galerie, vymezující se vůči oficiálnímu provozu svým umístěním a rozměry, vůči alternativním prostorům pak důrazem na již etablované postavy českého umění. Kurátorsky Jádro zaštiťují mladé umělkyně Marie Štindlová a Katarina Hládeková.

Vernisáž výstavy Alice Nikitinové se uskuteční v úterý 8. května od 15.00 hod, před případnou návštěvou mimo toto datum je třeba předchozí domluvy po mailu nebo telefonicky.

Šimon Kadlčák
galeriejadro.tumblr.com
galerie.jadro@gmail.com
tel.: 774 270 166, 723 698 454