Veronika Karasová, U babky

“Spomienky na hrejivé chvíle ma obalia ako deka. Práca so starým prináša nové emócie. Je to vytváranie mikrokozmu, kde sa cítiš utešený minulosťou. Strata hmoty, rozpustenie sa do vesmíru, kde každá korálka predstavuje príbeh, ktorý vzájomne prepojí svetlo. Často prichádzam na autobusové stanice, len aby som sledovala ľudí, ako niekam idú. Čo je na konci organickejšie – stav komfortu alebo chaosu? Prečo unikáme aj z komfortu? Potrebujeme chaos? Umenie alebo eskapizmus v jeho účele – pokus naplniť naše vnútorné prázdno. Je to jediný správny ukazovateľ nášho potenciálu. Smrť nakoniec vezme všetko. Je ľahšie nasadiť si masku, než byť sami sebou. Don’t hide! Shine bright like a diamond.”

  

Jako doprovodný program k tematickému výstavnímu cyklu Your Addiction Is the Message (2024–2025) představujeme v galerii G99 prezentaci klauzurních prací studenstva Ateliéru fotografie FaVU, která je završením semestrálního zkoumání tématu Abstinenční příznaky. Cílem zde nebylo hledat doslovný přepis tohoto termínu, ale spíše jej brát jako výchozí bod. A ačkoliv jsme se tedy při finálním pohledu zpět ocitli někde na vlnách eskapismu, pojmy jako ztráta, hledání, touha nebo závislosti i tak rezonují napříč všemi vystavenými díly.

  

Reakce na dané téma skrze vlastní uměleckou praxi jednotlivých autorek a autorů nám připomíná důležitou část problému, kterou bychom mohli při čistě diskurzivním uvažování přehlédnout. Totiž že eskapismus může poskytnout bezpečný prostor pro poznání a sdílení, ze kterého můžeme vyjít posíleni. A navíc prožitím jednotlivých fází eskapismu získáváme individuální, emocionálně nabité a hlavně relevantní informace o jejich povaze a podobě, které mohou být klíčové pro následnou reflexi jeho příčin.

  

vystavující: Dominika Zacharová, Kateryna Volynets, Kristina Štrachová, Jakub Pirochta, Viktorie Musilová, Klára Liptáková, Vojtěch Konečný, Veronika Karasová, Iona Ionascu, Igor Cheglokov, Roman Hruda, Adam Holík, Ester Gavendová, Lucie Brátová a Tomáš Hrůza a Tomáš Zato

kurátorka: Barbora Trn

místa konání: G99, sklep Domu pánů z Kunštátu