Od 17. června je možné zapojit se do stavby jedinečného díla z vlnité lepenky, celý týden budou probíhat workshopy otevřené pro veřejnost, při kterých budou vznikat jednotlivé komponenty pro stavbu papírového monumentu, který vznikne 24. června pod Zelenou horou. Autorem této techniky i samotného díla je francouzský abstraktní umělec Olivier Grossetête, který tvoří podobná díla po celém světe. Při návrhu stavby, která vznikne ve Žďáru nad Sázavou, se inspiroval principy architektury Jana Blažeje Santiniho, od jehož smrti letos uplyne 300 let. 

 

Francouzský vizuální umělec Olivier Grossetête se narodil v roce 1973 v Paříži, žije v Marseille a tvoří po celém světe. Od studia na škole výtvarných umění ve Valencii se snaží pomocí své tvorby oživovat sny a poezii v každodenní realitě. Pomocí hry zpochybňuje zákony, kterými se řídíme. Již v roce 2002 vytvářel koláže z administrativních dokumentů, jakými jsou bankovky, parkovací lístky či pokuty a vytvářel tak novou fiktivní realitu. Další aspekt jeho tvorby se přibližuje sochařství a představuje „poetické objekty“, které fungují každý svým vlastním způsobem, pohybují se tam a zpět mezi sny, poetickými obrazy a zákony, které řídí náš svět. 

 

Známé jsou jeho obří stavby z kartonu, pomocí kterých zkoumá městské prostory a umožňuje nám je společně prožívat. Do stavby se zapojují i obyvatelé měst, kteří společně vytváří utopickou budovu, dočasnou a zbytečnou a účastní se uměleckého zážitku, ve kterém každý najde své právoplatné místo. Konstrukce z lepenky a pásky je vyrobena bez jeřábů nebo strojů, pouze s využitím lidské energie. 

 

Svým uměleckým dílem, ať už se jedná o kartonové monumentální konstrukce využívajícími kolektivní energie, které ho obklopují, nebo svými průchody a mosty, které vzdorují gravitaci nebo svými decoupages/kolážemi které boří symboly, se snaží alespoň symbolicky zvrátit rovnováhu sil a zpochybnit důležitost hodnot a majetků. Olivier Grossetête tvořil kartonové monumentální konstrukce po celém světě, na mnoha místech v Evropě, USA, Austrálii či Asii. V České republice se představí poprvé.

 

Harmonogram akce:

Od 17. do 23. června budou probíhat tvořivé workshopy v budově Konventu. Denně se zde vystřídá zhruba 60 osob, kteří budou rozděleni do dvou skupin. Pod vedením Oliviera Grossetête nebo jeho asistentů budou tvořit komponenty finálního díla. Dopoledne od 8:30 do 12:30 a odpoledne od 13:30 do 17:30.

  

V sobotu 24. června proběhne samotná stavba monumentálního díla na terase před Muzeem nové generace pod hrází Konventského rybníka. Od sobotního rána začne přenos komponentů z Konventu a stavba díla na terase před Muzeem nové generace. Vlastní stavba potrvá 8 – 10 hodin, podle náročnosti a počtu zapojených osob. Následně se stavba ukotví, nasvítí a bude k obdivu návštěvníků volně přístupná až do nedělního odpoledne. Společným přípitkem cideru tak vyvrcholí happening propojující generace.

  

V neděli 25. června bude následovat demolice monumentální stavby. V cca v 15 hodin započne “demolice” stavby z kartonu. Následně proběhne odvoz použitého materiálu k recyklaci a dalšímu využití.