Ve středu 3. března 2021 od 19 hodin bude uvedena poslední výstava cyklu material times s názvem Proměny, která představí tvorbu keramičky Nikol Vavříkové. Kvůli aktuální epidemické situaci bude výstava představena online formou na webových stránkách platformy 3Kurátorky.   

 

Instalace Proměny, soubor porcelánových biskvitových plastik, byla vytvořena tvůrčím procesem, u kterého sehrála stěžejní roli reakce vlastností porcelánu na žár v peci. Jednotlivé plastiky prošly stejným stádiem formování, avšak finální estetická podoba každého z objektů závisí na okamžiku vyjmutí z pece. Cesta ke konečnému tvaru tudíž záměrně nebyla závislá pouze na zásazích autorky. Tímto momentem se stal každý kus jedinečným originálem.  

 

Příroda je k nám v posledních letech dosti nemilosrdná, asi tak stejně, jako my k ní. Není se tedy čemu divit, že se brání změnám všemi možnými způsoby, a to například i silnými poryvy větru, kterým jsme zvláště v zimních měsících museli čelit. Instalace tak pomocí proměnného charakteru porcelánu zdůrazňuje zranitelnost přírodních krás, které denně čelí nevyžádaným živelným přeměnám. Esenciální čistotu scenérie dokresluje vizuální projekce promítaná přímo na skrumáž objektů. 

 

Nikol Vavříková (*1995) se keramice věnuje už od studií Střední průmyslové školy v Ostravě. Ráda tvoří jak funkční design, tak poeticky harmonické doplňky interiéru. Na keramice ji fascinuje celkový proces tvorby, díky kterému je konečný artefakt originálem. Bakalářské studium absolvovala v ateliéru Designu keramiky na Fakultě umění a designu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde aktuálně studuje navazující magisterské studium. V roce 2018 vystavovala v Taoxichuan Ceramic Art Avenue Art Gallery v Číně.