Jak mohou periferie komunikovat, aniž by se spoléhaly na centrum? Co neznámého se skrývá za okrajem? Má každá periferie svou periferii? Prozkoumat možnosti okrajů, hran a hranic v různých kontextech a významech výstavy Other Edges of the World bude možné na dernisáži, během které proběhne komentovaná prohlídka, artist talky a promítání filmu.
 

Kurátoři výstavy vás provedou prostorem Galerie MeetFactory a pomohou vám odhalit příběhy, které se skrývají za uměleckými díly a rozpoznat různé cesty. Od podzemních obrazů plodin rostoucích v černozemi (Aliinyk) k mimozemským územím (Lukjaněnko), od hledání neznámých lidí v neznámé zemi (Nasr) ke světu slovanských rituálů (Šust) a dále po dějové linii vývoje kapitalistického systému (Ďurovec) k hierarchiím vidění a vnímání (Avarzmani). Svá díla na místě v rámci artist talku představí Eva Ďurovec a Jura Shust.

 
Eva Ďurovec působí v Berlíně a Košicích. Ve své práci se zabývá životním prostorem a naplněním života v kontextu sociální, ekonomické a environmentální krize, otázkami korporátní moci a kleptokracie a jejich důsledky pro planetu. Vytváří objekty často kombinující autobiografické texty nebo deníkové záznamy s globálními i lokálními otázkami současnosti. Studovala prostorové strategie na Kunsthochschule Berlin-Weißensee u Alice Creischer, Andrease Siekmanna a Stephana Mörsche.

 
Jura Shust se narodil v roce 1983 v Bělorusku. Žije a pracuje v Berlíně. Od roku 2012 vystavuje v institucích jako jsou Muzeum současného umění GfZK (Lipsko, DE), Badischer Kunstverein (Karlsruhe, DE), Muzeum současného umění S.M.A.K. (Gent, BE), Calvert 22 Foundation (Londýn, UK), Blaffer Art Museum (Houston, US), Management (New York, US), Museum de Domijnen (Sittard, NL), Mystetskyi Arsenal (Kyjev, UA), Tranzit.sk (Bratislava, SK), Galerie Arsenal (Białystok, PL) a další. Zúčastnil se také 14. pobaltského trienále, CAC (Vilnius, LT) a 4. bienále Art Encounters (Temešvár, RO).

  

Promítání filmu Feathers

Autoritativní otec se snaží pro svou rodinu dělat to nejlepší. Každý večer si najde čas na dva starší syny, a na narozeninovou oslavu jednoho z nich dokonce pozve kouzelníka. Nálada oslavy je veselá, a tak když je třeba dobrovolník pro trik, otec se rád přihlásí. Jenže v ten okamžik se cosi zvrtne a hlava rodiny z kouzelné truhly již nikdy nevyleze. Rodině zůstane jen kuře, ve které se tatínek proměnil, a doteď pasivní matka je nucena převzít za rodinu zodpovědnost a projít zásadní proměnou. Režisér Omar El-Zohairy o svém sžíravě hravém filmu říká, že jej koncipoval jako báseň. Báseň o antihrdinech přehlížených světem, jež mnohé vypovídá o realitě současného Egypta.