Sandra Vásquez de la Horra

Výstava, nazvaná podle svůdné, avšak nepoddajné postavy z řecké mytologie, představuje tvorbu české autorky Veroniky Holcové, švédské umělkyně českého původu Klary Kristalové a německé autorky chilského původu Sandry Vásquez de la Horra. Přestože každá z nich vychází z odlišného kulturního zázemí a z jiné životní zkušenosti, objevují se v jejich dílech blízké prvky existenciálního charakteru.

Sandra Vásquez de la Horra (*1967) prožila mládí v Chile, a právě jihoamerické legendy spolu s evropskou literaturou jsou vedle autentických životních prožitků autorčinou hlavní tvůrčí inspirací. Estetika jejích naivizujících figurativních kreseb i časté zapojení písma upomínají na tradici votivních obrazů a přiznávají spřízněnost s lidovou kulturou. Kresby tužkou na papíře umělkyně v závěrečné fázi impregnuje voskem, čímž vytváří zdánlivě posvátné objekty.

Autorka českého původu Klara Kristalova (*1967) prožila celý život ve Švédsku. Její keramické plastiky s barevným glazovaným povrchem vypovídají zejména o traumatech dospívajícího jedince, těžce nesoucího nátlak společnosti. Podobně jako Sandra de la Horra čerpá Kristalova inspiraci i v literatuře, zejména v díle dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Veronika Holcová (*1973) se otevřeně hlásí k odkazu českého surrealismu, romantismu a symbolismu. Dva póly jejího díla tvoří figurativní práce na papíře, kde kompaktní ústřední výjev vystupuje kontrastně z bílého pozadí, a malby snových nekonečných krajin, které jsou naopak jen sporadicky zabydlené osamělými figurami. Její ikonickou postavou je Lilith, ke které přistupuje s lehce ironickým nadhledem.