Výstava proběhne bez vernisáže ve výlohách divadla BuranTeatr.

 

Znovuobjevování a vzpomínání.

Pieces of my life – tak jednoduše by se dala shrnout výstava Petra Nováka, v níž nás skrze archivní snímky provádí některými momenty svého života. Zároveň nám tím připomíná pocit, který nás přepadá, když z police vytahujeme objemné fotoalbum plné rozličných snímků. Není ale třeba propadat sentimentu po starých dobrých analogových časech. Na technice ani objektivu v tomhle případě nezáleží. Prosté srovnání s přehrabováním se v archivu na terabajtovém disku postačí.

 

Přesto nám na policích takových alb přibývá čím dál tím méně, zatímco terabajty závratně rostou. V digitálním propadlišti zůstávají zapomenuta kvanta našich vzpomínek – dojemných, trapných i těch úplně obyčejných, které často nabývají na významu až časem. Fotografie (a zvlášť ta fyzická) zařazená do alba má moc vyzdvihnout momenty, jež bychom z hlavy – a ostatně i z onoho disku – už jen obtížně vylovili.

 

Můžeme se ptát, jakou hodnotu má osobní archiv snímků pro někoho jiného než samotného fotografa a jeho blízké. Kouzlo se však často ukrývá v tom nejobyčejnějším a pomíjivém – chatě s kamarády, zrušených klubech, narozeninách v roce 2008, nebo zdánlivě unylých krajinách za domem. Jsou to náhodné fotografie lidí a věcí, které neznáte a které vám můžou připomenout i váš vlastní příběh.

 

“Moje máma se na vytvoření všech alb od roku 2010 chystá od roku 2018.”

 

Petr Novák (*1991) je profesionální fotograf. Věnuje se převážně reportáži a portrétu, vždycky ale v batohu najde foťák s filmem (na který mezitím zapomněl) a pak začne tanec.

 

Letošní sezónu věnujeme tématu Nic zvláštního. Představujeme projekty, které různými způsoby nahlíží na všední a každodenní.

 

Obyčejné a všední – obvykle nám nestojí za zmínku. Zaujatě vyprávíme o všem dechberoucím, neotřelém, inovativním, inspirativním nebo revolučním, až do míry, kdy tato slova sama sebe vyprázdní. Obyčejnost uniká naší pozornosti. Proč se zdráháme říct „nic zvláštního“, když se někdo zeptá, co je nového? A co je vlastně obyčejné? 

 

Kurátorka: Áša Sárová