Jičínské muzeum vás zve na jarní výtvarnou výstavu s názvem Pod hvězdnými asfodely. Malíř Petr Raška nás však nezavede, jak by mohl napovídat název výstavy, do prosluněného středomoří, které je domovinou této rostliny, ale zavede nás spíše do nejtemnějších koutů lidské psýché.

 

Raška při tvorbě vychází z neustálého konfliktu, ale i prolínání Erósu (pudu života) s Thanatem (pudu smrti). Dle výkladu Sigmunda Freuda pudy nevědomě disponují všichni jedinci a nelze se z nich vymanit. Pud života je založen na principu uspokojování slasti a rozmnožování, zatímco pud smrti se vyznačuje agresivitou a tendencí ničit. Další zdroj Raškovi poskytují archetypy kolektivního nevědomí dle Carla Gustava Junga. Totiž: psychika jedince není určována pouze individuálními vlivy, nýbrž i archetypy. Psychiku spoluurčuje duchovní dědictví předchozích generací. Kolektivní nevědomí představuje duchovní dědictví lidského druhu.

 

Petr Raška se prvořadě věnuje figurální malbě, postavy zaznamenává v krajních fyzických či psychických stavech. Ve svých dílech klade důraz na intenzitu prožitku. Estetická forma se podřizuje výrazu, který je nositelem komplexního prožitku. Malířská akce je spojena s rychlým malířským gestem a expresí.

 

Výstava Pod hvězdnými asfodely v zámecké galerii Regionálního muzea a galerie v Jičíně je Raškovou první soubornou výstavou. Na výstavě budou představena Raškova zásadní díla vzniklá po absolutoriu na Fakultě umění Ostravské univerzity v roce 2007 až do současnosti.

 

Výstava Petr Raška – Pod hvězdnými asfodely je také poslední výtvarnou výstavou před uzavřením zámecké galerie z důvodu rekonstrukce. Poslední výstavou, kterou se jičínské muzeum rozloučí se starou galerií bude výstava Divadla bratří Formanů, která bude otevřena od konce května do poloviny září 2024.