Ve čtrnácti letech měl první výstavu v tehdejším olomouckém Divadle Oldřicha Stibora, už tehdy – na počátku 60. let 20. století – bylo jasné, že se v Petrovi Zlamalovi rodí výrazná osobnost českého malířství. Nyní, téměř po šedesáti letech, mohou návštěvníci Muzea umění Olomouc spatřit retrospektivní výstavu tohoto významného českého expresivního malíře.

 

Jádro výstavy V žáru malby (Tvorba 1958–2021) koncipovala její autorka Martina Vítková na principu srovnávání prací z různých období umělcovy činnosti. A to tak, aby diváci měli možnost co nejlépe vnímat a porovnávat vývoj malířovy tvorby z hlediska jeho hlavních námětů (figurální scény, krajina, zátiší) i z hlediska proměn jeho malby jako takové.

 

Vzhledem k poměrně značným rozměrům Zlamalových obrazů je výběr vystavených děl velmi koncentrovaný. Téměř zásadně jde o výškové formáty, většinou o rozměru 160 × 140 cm, někdy směřující ke čtvercovému formátu. Malíř navíc tvoří již řadu desetiletí každý den, takže rozsah jeho dosavadní tvorby je mimořádně rozsáhlý a má deníkový charakter. Návštěvníci uvidí kolem 50 obrazů vybraných z několika set děl. A jako specialitu navíc jsme pro ně připravili díky vstřícnosti umělce možnost volně si listovat jeho skicáky od 80. let až do současnosti. Což je jedinečná a málo vídaná příležitost blíže nahlédnout do umělcovy tvůrčí dílny. 

 

Retrospektivní výstava Petra Zlamala, souputníka a spolužáka některých členů volného seskupení 12/15, představuje umělcovu pozoruhodnou figurativní i krajinářskou tvorbu vyznačující se svrchovaným malířským výrazem a citem pro neokázalou výrazovou monumentalitu. Autor v minulosti preferoval představení své aktuální tvorby z posledních dvou tří let, výjimkou byla výstava v roce 2009 uspořádaná k jeho šedesátinám v Galerii G (dnešní Galerie města Olomouce). Současná retrospektiva je tedy mimořádnou příležitostí seznámit se s jeho volnou tvorbou v širokém časovém rozpětí.

 

kurátor: Ladislav Daněk