Srdečně Vás zveme na výstavu Petra Svecova s názvem Jestli spíš, tohle se ti taky zdá ve Studiu PRÁM.


Vernisáž ► úterý 16. 4. 2019 v 19:00 ► ♫ DJ set v podání Watt DF
Výstava ► 17. 4. – 7. 5. 2019

www.petrasvecova.com

FB Event

Obrazy, které se střídají jeden za druhým v rychlém sledu, některé ztracené v rychlosti, s jakou si je prohlížíme. Jiné naopak pevné a stabilní, ale tím, že se nestihly načíst, uvízly v jakémsi meziprostoru. Mlhavé krajiny a změti barev, mapy, v nichž nemůžeme číst. Zůstávají tak mimo naši paměť a někdy i mimo naši schopnost vnímání. Situace ztrácejí význam, vrstvy se překrývají do nového obrazu. Zůstává jen fascinace.

Denně se pohybujeme ve světě, v němž s cizími lidmi sdílíme prostřednictvím obrazů na sociálních sítích jejich životy, často ale v detailech, které jsou pro nás nerozklíčovatelné a nesrozumitelné. Jako bychom vše viděli do detailu, ale zároveň neviděli/nevěděli nic. Přesto máme potřebu dalších a dalších obrazů – abychom stěží dokázali popsat ty, které jsme viděli ještě před malou chvílí.

Digitální snímek tady ale není přímým zdrojem pro malbu, ale spíš východiskem k zamyšlení nad obrazem, jeho výjimečností a zároveň i duplikovatelností. Malby se skládají ve vrstvách, které jsou některé zpětně odkrývány, jinde je obraz tvořen jednotlivými nitěmi, vytvářejícími perspektivu hloubky i rozzrněného pohybu. Dochází ke kontrastu digitální technologie a rukodělnosti – zatímco čas na sociálních sítích je stále rychlejší, zde dochází naopak ke zpomalení.

Petra Švecová je absolventkou pražské Akademii výtvarných umění (M. Knížák, V. Kokolia V. Skrepl), v roce 2016 absolvovala stáž na Hochschule für Bildende Kunste. Vedle malby se věnuje site specific instalacím a fotografii.