Osmý ročník přehlídky mladého umění POKOJE proběhne od 8. do 17. listopadu 2019 v Praze. Studenti uměleckých vysokých škol tradičně promění opuštěnou budovu v samotném srdci hlavního města. Jejich útočištěm se letos stane chátrající Desfourský palác, jehož prázdné místnosti na deset dní zaplní site-specific instalacemi na společné téma svéráz. Návštěvníci se mohou těšit na sérii přednášek, komentovanou prohlídku a workshop praktických rad pro umělce, teoretiky a kurátory. Novinkou přehlídky je kurátorský pokoj, ve kterém přizvaná kurátorka a umělkyně Magdalena Jadwiga Härtelová, představí svůj pohled na mladou uměleckou scénu.

 

V blízkosti dnešního Masarykova nádraží byl v roce 1847 vystavěn architektem Josefem Krannerem neoklasicistní obytný dům palácového typu s bohatou vnitřní výzdobou. Součástí Desfourského paláce bývala zahrada, skleník, ale i západní křídlo, které bylo zbouráno a v roce 1983 nahrazeno budovou tiskárny Rudého práva. Podívat se do kdysi honosného paláce umožní návštěvníkům desetidenní site-specific výstava Pokoje. Do dočasné proměny zchátralých místností Desfourského paláce se zapojí 30 ateliérů ze 13 uměleckých vysokých škol. Výběr vystavujících vzešel z celonárodní výzvy. Společným tématem studentských instalací je pro letošek SVÉRÁZ a tématika jedinečnosti, odlišnosti, specificity či originality v umění.

 

Novinkou letošního ročníku přehlídky je kurátorský pokoj, o jehož podobu se postará umělkyně a kurátorka Magdalena Jadwiga Härtelová, která působí mezi Prahou, Berlínem a Bay Are. Za dveřmi kurátorského pokoje představí Härtelová instalaci pojmenovanou Svéráz národního lovu. Vystudovala současné kurátorství na California College of the Arts v San Francisku, kde také vedla dva galerijní prostory, The Orange Box a The Room. Zaměřuje se komunitní projekty, ke kterým využívá nová média, performance a sociálně angažované umění. K jejím dlouhodobým projektům patří Navajo Mountain Boarding School Project na Navajo rezervaci v Utahu, mezinárodní Mother Tongue Project s íránskou umělkyní Shaghayegh Cyrous a Chorus projekt v Anchorage na Aljašce. V průběhu přehlídky bude umělkyně pořádat komentovanou prohlídku a workshop “Jak hacknout svět umění, nebo se o to alespoň pokusit…”. Workshop bude zaměřen na praktické rady pro umělce, teoretiky, kurátory a další činné v kultuře.

 

Letos se na přehlídce udělí dvě ceny. Cenu odborné poroty si odnesou tři nejzdařilejší realizace Pokojů, tou druhou bude Divácká cena. Členy odborné poroty budou významní umělci, teoretici i kurátoři, kteří se zároveň účastní dalšího doprovodného programu. Výstavu doplní i široký doprovodný program, který se letos zaměří především na workshopy, přednášky a performance. Více informací o výstavě a programu na webových stránkách www.prehlidkapokoje.cz

 

Výstavu už sedmým rokem pořádá obecně prospěšná společnost Containall, která svými letitými aktivitami oživuje pražská veřejná místa. Sezóně provozuje dvě kulturní centra v srdci Prahy: Stalin na Letné a Containall v letenském parku Stromovka vytvořený z přepravního kontejneru. Sezónní aktivity Containall, o. p. s. zapříčinily mimo jiné i to, že si budovy opuštěného paláce v Cihelné ulici, ve kterém se konaly první ročníky výstavy Pokoje, povšimly další subjekty jako Pražské Quadriennale, festival ilustrace Lustr nebo Signal festival, které daly jinak alespoň na omezenou dobu nevyužívanému paláci v Cihelné ulici opět smysl.