Prvním ročníkem festivalu uměleckých intervencí ve veřejném a virtuálním prostoru města Ústí nad Labem Revír 01 vás provedou kurátorky Kristýna Mouchová a Eva Imr Mráziková. Dozvíte se vše o vzniku a směřování tohoto dlouhodobého projektu a budou vám představeni jednotliví umělci a jejich díla.

 

Výstava Revír 01 představuje umělecké projekty, které na základě open callu vybrala komise tvořená z osobností z uměleckého a kurátorského světa, ale také ze zástupců podporujících institucí. Do open callu festivalu Revír bylo přihlášeno 24 projektů, na výstavě najdete 8 z nich. Ke konci výstavy se komise potká ještě jednou, aby z vystavených děl doporučila to nebo ta, u nichž se budeme snažit je do veřejného prostoru umístit a skutečně zrealizovat. Hodnotit takto bude moct i veřejnost – přímo v galerii nebo na sociálních sítích.

 

V Ústí nad Labem je několik institucí a aktivit, které se veřejným prostorem zabývají, vždy šlo ale o krátkodobější projekty nebo dočasné intervence. Projekt Revír si proto klade za cíl objevovat nová místa, novými pohledy skrze nové kontexty a utvořit tak trvalou platformu mapující umělecká díla reagující na různá zákoutí městského i krajinného prostoru kolem nás. Na výstavě budou k vidění různé ideje, nebo již zrealizované projekty, které divákovi poskytují možnosti, jak uchopit a vnímat každodenní situace kolem něj. Díky těmto autorským přístupům si můžeme prostřednictvím umění osvojovat nové dovednosti – vědomé poslouchání a oddělování zvuků, prostorová představivost vztažená k vnímání vlastní tělesnosti, všímavá přítomnost a další.

 

Výstava bude zároveň sloužit k dalšímu výběru děl k zavedení do platformy Revír. Ta obsahuje díla z minulého ročníku pilotního projektu Stavový prostor, která bude rozšířena o další různorodé intervence. Věříme, že se nám podaří pokračovat v diskuzi o veřejném prostoru našeho města, podněcovat kreativní myšlení o něm, schraňovat ideje a nápady, které z tohoto místa čerpají. A chceme se zasadit také o to, abychom do veřejného prostoru pomohly novým intervencím, sochám nebo instalacím.

 

vystavující: Miroslav Hašek a Kateřina Petrásková, Elis Kondelíková, Markéta Kinterová, Jaroslav Málik, Martin Vlček, Kateřina Petrásková, Lea Petříková, Adam Tománek