Robert Barta – Pluto

Robert Barta: PLUTO

2003 /dřevo, nátěr, beton/, soukromá sbírka, Mnichov (Německo)

 

Nový umělecký přírůstek sochařských projektů do veřejného prostoru FN Motol potěší tentokrát dětské návštěvníky a jejich rodiče. Pohrává si s měřítky a vykresluje utopické a snivé představy o světě, ve kterém jsme kdysi byli malí a vše okolo nás mělo jiné rozměry a funkce. Objekt Pluto je takový malý sen, jak vnímat trochu jinak náš obvyklý svět – lehce a nezávazně – a podporuje nebát se vykročit z našich zavedených postojů. Robert Barta nabízí hravým způsobem umělecký objekt, který lidem vrací to, o čem kdysi snili. Jako malé děti, které chtěly umět létat a nestaraly se o to, zda to je reálné. Prostřednictvím Pluta máte možnost konfrontace s prostředím, které vás nutí se usmívat a představovat si jeho neobyčejného obyvatele. 

Barta tak potvrzuje známý výrok, že jakmile ztratíme naše sny a bláznivé představy, zahyne věda, umění i láska. Rovněž úsměvná je umělcova hra s názvem díla – Pluto – jako disneyovská postavička, kterou nevidíme a můžeme si ji v tomto environmentu jen představovat, nebo také „planeta“, které odebrali po 76 letech titul vzhledem k tomu, že je přimknutá k jiným, podobně velkým tělesům. Vstupte na planetu dětství a vzpomínek – dětství je totiž vědecká disciplína.

 

Robert Barta (1975) je český umělec žijící a pracující v Berlíně. Pro svou uměleckou práci nachází materiál v každodenních předmětech nebo situacích, ve kterých hravým způsobem komentuje současný svět. S nepatrnými změnami, nesourodými kombinacemi, hraním se slovy a jejich významy zavádí strategii “zneužití”, která transformuje povahu známých objektů, aby odhalila jejich vnitřní podstatu, paradoxy a napětí, které jim dávají život. Studoval na Akademie der Bildenden Künste v Mnichově a na San Francisco Art Institute v USA. Svá díla vystavuje po celé Evropě včetně Prahy a je zastoupen v mnoha soukromých německých sbírkách.