Přednáška se bude zabývat knihou Architecture of Counterrevolution: The French Army in Northern Algeria (Kontrarevoluční architektura: Francouzská armáda v severním Alžírsku, 2017), která zkoumá příčiny a důsledky francouzských koloniálních územních opatření a vojenských protipovstaleckých operací v Alžírsku během zdejší revoluce v letech 1954–1962. Během tohoto vleklého a krvavého ozbrojeného konfliktu francouzské civilní a vojenské úřady naplánovaly a uskutečnily nejen taktickou destrukci, ale také novou výstavbu, a to s cílem pevně ovládat alžírské obyvatelstvo a ochránit evropské komunity sídlící v Alžírsku. Zmíněná studie se zaměřuje na tři propojená územní opatření: na masivní nucené přesídlování alžírského obyvatelstva, na program masové bytové výstavby koncipované pro alžírské obyvatelstvo jako součást Plan de Constantine (Plánu pro Constantine) generála Charlese de Gaulla a dále pak na opevněné nové administrativní město, jehož úkolem měla být ochrana francouzských úřadů v průběhu posledních měsíců alžírské revoluce. Po přednášce bude následovat komentovaná prohlídka výstavy Utajované násilí: Architektura a francouzská válka v Alžírsku, která ukazuje masivní nucené přesídlování alžírského obyvatelstva. Prohlídka se zaměří na záměry a strategie „depropagandizace“ zrežírovaných francouzských vojenských filmových nahrávek a záběrů, které jsou prezentovány v Galerii VI PER.

Samia Henni je odbornou asistentkou historie architektury a urbanistického rozvoje na fakultě architektury, umění a územního plánování na Cornell University. V roce 2016 získala doktorský titul z dějin a teorie architektury na ETH v Curychu. Ve svém výzkumu a přednáškách se zaměřuje na dějiny a teorii vystavěných prostředí ve vztahu ke kolonialismu, odsunu obyvatel, genderu, rase, náboženství a válkám od prvních evropských koloniálních výbojů po dnešek. Je autorkou knihy Architecture of Counterrevolution: The French Army in Northern Algeria (gta Verlag, Zurich 2017) a kurátorkou výstavy Discreet Violence: Architecture and the French War in Algeria, prezentované v letech 2016–2018 na ETH v Curychu, v Het Nieuwe Instituut v Rotterdamu, v Archive Kabinett v Berlíně, na Graduate School of Architecture v Johannesburgu, v La Colonie v Paříži a konečně i v Galerii VI PER v Praze. Vyučovala na Princetonské univerzitě, na ETH v Curychu a na ženevské Škole umění a designu (HEAD – Genève).

Foto: Letecký snímek přeskupovacího tábora ve vojenském operačním sektoru Saïda, provincie Oran, Alžírsko, únor – duben 1959 © Marc Flament / Private Archives / ECPAD.