Tomáš Hrůza pochází ze Šumavy a vystudoval v Sudetech, což opravdu znamená, že rád chodí, cestuje a koupe se v rybníce. Kromě toho je taky fotograf (a občasný videoartista) a milovník (a také tvůrce) map.

Již během studií u Pavla Baňky v ústeckém ateliéru fotografie se Tomáš často zabýval krajinou a především flórou, posléze se věnoval fenoménu turismu a jeho banality i osudovosti. Obojí se spojuje v jeho současné výstavě: ústřední tříminutové video, pořízené v době aktivistické blokády Národního parku Šumava, zachycuje paparazziovským způsobem bezradnost policejních složek uprostřed starobylého lesa. V nově zrekonstruovaném prostoru galerie jej doplňuje fotografie interakce ženy a stromu uprostřed Mariboru a dvě malé zprávy o dávném romantickém železničním neštěstí.

Tomáš Hrůza ve svých pracích spojuje školu fotografické absurdní netečnosti a nezaujatého pohledu na přírodní fakta, která se ovšem vždy vztahují ke konkrétním zkušenostem a emocím. Teprve ty nám ukazují, co je pravou podstatou našeho vztahu k přírodě i k nám samým.

Pavel Vančát, Karlín, 26. 11. 2011

V rámci dernisáže proběhne projekce dokumentu režisérky Hany Novákové “Národní galerie Šumava”.