Retrospektiva Poesie tisku je první obsáhlá výstava, která představí dílo švýcarské umělkyně Silvie Billeter včetně význačného cyklu Hledat Petrkov (1992–2010). Autorčiny grafiky budou představeny v dialogu s tvorbou jejích souputníků*ic z okruhu vyučujících i studentstva AVU i UMPRUM (Jiří John, Adriena Šimotová, Václav Cigler, Eva Brodská ad.). Život a práci umělkyně podrobněji přiblíží dokumentární fotografie Pepy Dvořáčka, které vznikly přímo pro tuto výstavu.

   

Silvia Billeter od 70. let rozvíjí grafické přístupy jak v drobnějších, tak zejména ve velkorysých formátech, jež nabývají i třetí dimenzi. Vrstvením odlišných materiálů (japonský papír, fólie, gázy), jejich prošíváním, prohýbáním nebo trháním autorka vytváří z plošného obrazu prostorové dílo, které tak svou materiální povahou přesahuje tradiční grafické techniky tisku. 

   

Pro přiblížení dobových souvislostí budou vystaveny i práce pedagoga grafického ateliéru Ladislava Čepeláka a studentů*ek, se kterými Billeter na AVU v letech 1969 a 1972 studovala (Marie Blabolilová, Zuzana Nováčková, Michal Ranný ad.).

  

Výstava bude zahájena koncertem Stamicova kvarteta.