SITU se zabývá využitím městských prostranství nejen k uměleckým aktivitám. Druhý ročník nabízí jednodenní procházku po místech, které jsou vybrány na základě pocitové mapy, diskuzí, komentovaných prohlídek, rozhovorů a dalších výstupů z minulého ročníku.

 

Ke spolupráci na výběru dílčích projektů zveme kolektivy zabývající se uměleckými akcemi a intervencemi ve veřejném prostoru. 6 míst a 6 setkání s uměním, které mohou diváci obejít během odpoledne se zastávkou v galerii na kávu a aktuální výstavy.

 

Program

Ježkův most – Peter Graham trio a Prakmen

Peter Graham Trio ve složení Radim Kolář / bicí, Ruda Drozd / baskytara, Jarda Šťastný aka Peter Graham / klávesy a místní experiment Prakmen – Radim Krutiš / kytara, Jaromír Piegl / baskytara, Radovan Opavský / perkuse, proměňují Ježkův most na monstrózní hudební nástroj i podium v jednom. Jsou to dvě nesourodé sestavy, takže nikdo – ani oni sami – neví, co se od nich dá očekávat. Jejich hudba vzniká přímo na místě za účasti publika a nikdy se neopakuje. Je jako setkání bájných draků, každý chrlí jiný oheň. Je to netaneční hudba k tanci i neposlouchatelná k poslechu zároveň. Kdo se však do jejich muziky skutečně zaposlouchá, pocítí nutkání projevit se vlastním pohybem, což je vlastně ten nejlepší způsob, jak se do ní doopravdy zaposlouchat. 

 

Adast – Jaromír Šimkůj

Deníček na absolutno / Atypický interiér Adastového zámečku proměňuje výtvarník Jaromír Šimkůj na dočasný ateliér a galerii současně. K zhlédnutí je jeho prostorová instalace vlakových kreseb, která otevírá jednoměsíční intervenci První vesnické galerie ve Lhotě Rapotině. Šimkůj dlouhodobě rozvíjí práci s plechy a dráty, které zpracovává do geometricky abstrahovaných tvarů a linek, které odvozuje ze svých experimentálních vlakových deníků zakreslených během cest.

 

Výškáč – Timo 

“Těžko se to popisuje”

 

Rožmitálova ulice – Lukáš Vacek

Kineticko-zvuková site-specific instalace je založena na vztahu materiálu a zvuku. Dílo se samo v průběhu času přetváří v rámci náhodné kompozice, jejíž kabely jsou zápisem pohybu jednotlivých objektů. Narušuje pevné struktury místa vibracemi a pohybem, ale zároveň výrazným hlukem, útočícím na vjemy diváka. Nečekaně se ozývající zvuk způsobuje šok a zpozornění, které na krátkou chvíli rezonuje prostorem ulice. 

 

Zámecký park – bazmek entertainment

Jistě jste se mnohokrát sami sebe ptali, jak se brouci orientují ve světě městských parků a kulturní krajiny, přizpůsobené zejména životu člověka. Odpovědí na tuto otázku je staré a vzácné řemeslo broučích pastýřů. Smyslem jejich práce je provázet stáda broučků na jejich pravidelné cestě za potravou, asistovat s reprodukcí a pomáhat překonávat překážky, které před ně (a jejich vajíčka) moderní svět klade. 

Proto pojďte a zřete jen vzácně viděné pastýře broučků. Poznejte jejich tradice a způsob života. A nezapomínejte: Příroda si vždycky najde cestičku. 

 

Umělecký a realizační tým: bazmek entertainment 

Pastýři broučků: Kristýna Kučerová, David Tchelidze

Koncept a režie: Patrik Boušek, Eva Lietavová, Anna Prstková

 

Začátky představení: 14:30, 15:15, 16:00, 16:45 

 

Městský hřbitov – Kolektiv Lidi

I AM NOT ALONE 

Šestitunový kámen je na svém místě už dlouho. Potkávají se zde dva lidé. 

Potkávají se už dlouho a právě zde. Opravdu dlouho. Přicházejí, aby byli viděni. Tak, jak to na tomto místě dělají vždy. Přicházejí, aby viděli i oni vás a vyprávěli vám svůj příběh.

Co když jeden z nich nepřijde? Co když jsem zůstal sám? Potkám se alespoň s tebou? Jsi tam?

 

„Vidíme vás a známe vás. Jste poznáni. Jste viděni. Nejste sami.“

Performerka: Patrícia Pažická

Zvuk a hudba: Lukáš Palán

Hlasy: Patrícia Pažická, Petr Holík