SNP – Slovenské národní povstání je v pořadí již třetí výraznou kolektivní výstavou současných tvůrců, kterou představuje pražská galerie Arcimboldo od 30. 8. 2018 do 10. 10. 2018.

Expozice, připravená k výročí vzniku ČSR, uvede deset slovenských umělců a umělkyň, kteří patří k nejvýraznějším tvůrcům střední generace. Nechybí mezi nimi autoři s mezinárodním respektem, vítězové slovenské soutěže Malba roku, ani laureáti Ceny Oskára Čepana – obdoby české Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Autorské výstavy mladých slovenských umělců, které vycházejí z historických paralel společného vývoje, se u nás objevují pravidelně, ale početnější přehlídka momentálně nejaktivnější generace nebyla, alespoň v Praze, už poměrně dlouho,“ vysvětluje důvod vzniku výstavy kurátor Radek Wohlmuth. „Jsou to právě tito autoři, kteří nejvíc ovlivňují jak slovenskou scénu, tak i její mezinárodní obraz. A my výstavu s lehkou nadsázkou označujeme za takové malé národní povstání,“ doplňuje.

I to je důvod, proč se výstava otevírá 29. srpna, tedy v den výročí SNP. Zároveň je to připomínka státního svátku, který Čechům po rozdělení republiky vymizel z kalendáře, a samozřejmě odkaz na konkrétní historickou událost, jež se podílela na utváření velkých dějin.

Páteř projektu tvoří tradiční média – závěsný obraz a objekt, prostor dostaly například i linoryt a výšivka. Témata, kterým se umělci věnují, nejsou jen zavinutá do vlastního prostředí, i když se národním motivům, charakteristikám a stereotypům nevyhýbají.

Přestože jsou všichni autoři výrazní solitéři, dohromady skládají autentický obraz současné středoevropské společnosti s pohnutou historickou zkušeností a podávají informaci o silné umělecké generaci, která má co říct bez ohledu na hranice.