grafický design: Pavel Holomek

Výstava Soft Diagrams přináší umělecká díla sedmi současných švýcarských umělců, jejichž site-specific instalace využívají textilní materiály v různých formách a poeticky odrážejí dvojí význam textilního průmyslu jako kulturního dědictví a mocné ekonomické síly s výrazným dopadem na životní prostředí. Během vernisáže proběhnou dvě performance od Aliny Kopytsia a Kateriny Sedy.

  

Textilní průmysl je tkaninou dlouhodobé historie proměn práce a technologií až po současnou restrukturalizaci a technologické změny postindustriálního rozvoje, který přinesl nové hodnoty kultury, přírody a ekologické požadavky na oběhové hospodářství. Od textilního průmyslu k módě se pojem práce vyvíjel od koncentrované průmyslové výroby přes rozptýlenou továrnu, která ovládla každodenní život, až po práci v podmínkách digitalizace, umělé inteligence, klimatické krize a nových horkých zón nepřetržité války. Textil byl dlouho spojován s domácností, intimitou a ženskostí.

  

Výstava odkazuje na horizontálního pracovníka Paula B. Preciada, který ztělesňuje zásadní biopolitické změny práce v podmínkách pandemie a postpandemie, který stírá vzdálenost mezi pracovním prostorem a domovem.

  

kurátor*ka: Dimitrina Sevova, Rocco A. de Filippo