Tvorbu dvojice mladých fotografů – designérů představí Trafo Gallery v Praze. Štěpán Jílek a Josef Kubíček vystaví v polovině května výběr ze své fotografické tvorby na výstavě nazvané Spadneš do zítra. Štěpán Jílek uvede soubor fotografií s názvem Mimo sezónu. V cyklu sleduje místa, předměty a jejich stopy v krajině v období, kdy čekají na svoje „probuzení“. Josef Kubíček se prezentuje výběrem převážně portrétních snímků, které, ač pečlivě aranžované, vznikají spontánně z konkrétní situace a nálady.

Osobitý přístup autorů k fotografii, každý médium využívá svým vlastním způsobem, přináší ve výsledku ojedinělé práce. Tajemná atmosféra provází snímky Štěpána Jílka. Portréty Josefa Kubíčka zase vypráví příběhy. Společně se černobílé a barevné fotografie, ať už pořízené digitálním či analogovým přístrojem, doplňují ve vzájemném souladu, stejně jako sami autoři. Oba tvůrce totiž už před lety spojilo společné studium průmyslového designu na VUT v Brně.

Soubor Štěpána Jílka začal vznikat na Vysočině spontánně. „První záběry, které daly podnět k tvorbě celého cyklu, zachycují okamžik, kdy připravuji statek na zimu. Všiml si zvláštní krásy traktoru zakrytého plachtou a stopy plachty ve sněhu. Zaujala mne podivná tajemnost po část roku opuštěných míst a objektů, jež nás obklopují. Snažil se zachytit ve svých fotografiích jejich neurčitou krásu,“ říká ke svým snímkům Štěpán Jílek.

Portréty Josefa Kubíčka okrývají příběhy zobrazených okamžiků. Ačkoliv většině záběrů předcházelo pečlivé aranžování, z výsledných fotografií pořízených pomocí aparátů různých typů i formátů, klasických i digitálních, dýchá život. „Finální soubor není tematicky jednotný, stejně tak jako není vyhraněná celá má dosavadní tvorba. Snímky nevytvářím do předem promyšlených cyklů, ale věnuji se každému samostatně,“ dodává Josef Kubíček.