Industra Art srdečně zve na vernisáž a nadcházející výstavu Udržitelné vzpomínky.

1972: Stalker je někdo, kdo vstupuje do „Zóny“
Představte si piknik na venkově. Cizinci vyjedou z dálnice a zaparkují na louce u lesa. Hrají hlasitou hudbu z tranzistorového rádia a po celou noc se z jejich karavanu vylučuje kouř. Ráno se vrátí na dálnici a odjedou. Zanechávají vyhozené koše, některé zářící předměty a velké trámy spálené v trávě.

Bůh-hrozné ticho udržuje jejich přítomnost jako muzeum pod širým nebem. Hřbitov bláznovství zobrazuje genealogii chybějících vzpomínek. Stejně jako oběť traumata, která se vracela k vzdálené události, se stalker opatrně přibližuje k zóně a vidí použité zapalovací svíčky, namočené hadry, vypálené žárovky a několik zvláštních nástrojů, které zůstaly za sebou. A samozřejmě obvyklé nepořádek – prázdné lahve, polokoulené cigarety, jablečné jádro, cukrovinky, zbytky kapesníku, některé roztrhané noviny, mince a vybledlé květiny vybírané na jiné louce. Zbývající anomálie jsou obyčejné cizincům, ale pro ty, kteří je najdou, jsou nepochopitelné nebo smrtelné.

Svým vlastním souborem symbolů a rituálů stalker uniká 40 hodinovému pracovnímu týdnu, svému životu v betonové krabici a vstoupí do zcela jiného světa. Elegikální rozloha je tak klidná, že nikdy nechce odejít. Vůně hřejivé vody proniká pronikavým zápachem pronásledování minulosti. Ruinování je symbolem neúspěšných utopických nápadů a varováním před ekologickou katastrofou.

Stalkerův koníček je útěk z příliš regulovaného světa. Utíká do jiné reality, ve které může být zhroucení a zamyšlením se nad zhroucením moderní civilizace. Jak student historie, tak dokumentarista, stalker chrání vzpomínky na katastrofu před upadáním do zapomnění. Inspirován katastrofou – skutečnou a představivou – stalker se zbaví věčného spěchu bdění.

1987: Ukažte si piknik na venkově
Řada chyb v elektrárně způsobila nejhorší katastrofu, jakou kdy planeta viděla. Výbuch v reaktoru číslo čtyři uvolnil mrak radioaktivního prachu, který otrávil miliony akrů půdy a donutil evakuaci téměř sto tisíc obyvatel, kteří zaujali okolní oblast. Exkluzivní oblast kolem místa spadu byla nazývána Výlučná zóna nebo jednoduše The Zone. Byl představen článek v trestním zákoníku, který činil nezákonné vstupování do Zóny a hlídky chrání obvod před neoprávněnými osobami. Stejně jako smyšlený silniční piknik byla sbírka nebezpečných artefaktů zanechána za sebou v neviditelných silách. Za hranicemi Zóny spočívá naprosté vzrušení při objevování opuštěných vzpomínek, které byly zachovány v důsledku toxicity. Stalker je někdo, kdo vstoupí do zóny.

Vystavující: Ludmila Hrachovinová, Emma LaMorte, Beatrice Orlandi, Anna Walther
Kurátor: Benjamin Marvin

Výstava potrvá do 29. 7. 2018