Galerie 4 – galerie fotografie představí výstavu z cyklu Zahraniční fotografie. Skupinovou výstavu krajinářské, dokumentární a výtvarné fotografie profesionálních bretonských a českých fotografů s názvem Světlo Bretaně.

  

Bretaň se rozkládá na severozápadě Francie, je omývána, častěji bičována vodami Atlantického oceánu. Bretaň je země opředená četnými legendami, pověstmi a tajemnými příběhy. Mezi nejznámější patří legenda o zemi krále Artuše, meči Excalibur, kouzelníka Merlina a víly Vivienne, kořeny má zde i tragický příběh o Tristanovi a Isoldě. Vedle literárně zpracovaných legend existuje celá řada ústně podávaných příběhů o pirátství a lesních skřítcích. Bretaň je však známá díky svému světlu, které ostře odděluje světlo a stín při slunečném počasí, ale častěji je světlo cezené drobnými kapičkami deště a halí tak krajinu, předměty a lidi do šedavých odstínů. Proto je Bretaň vyhledávána malíři a fotografy z celého světa. Bretaň inspirovala např. Paula Gaugina, dala vznik Pontavenské škole. Z českých malířů se zde proslavil nejvíce Jan Zrzav.

  

Na výstavě se prezentuje fotografka a výtvarnice Gwenola Haumont, fotografové Dominique Boneau a Jean Loup Chaumet. Českou stranu reprezentuje fotografka Gabina Fárová, výtvarnice a fotografka Bára Ungerová a fotograf Jan Pohribný. Každý z vystavujících představuje Bretaň na základě své volné individuální tvorby. Různorodost témat nám tak přibližuje historickou i současnou krajinu, architekturu, ale i drobné fragmenty nalezené na pobřeží oceánu nebo pohled autora z oceánu na dění a aktivity, které oceán nabízí. Různými pohledy nám tak autoři připravili malou ochutnávku toho, co nám Bretaň poskytuje.