Sympozium Týn

Pořadateli IV. ročníku sympozia jsou opět MCKV prostřednictvím městské galerie a MěDDM, kde se sympozium uskuteční. Téma letošního sympozia je Bauhaus vzhledem k výročí 100 let od založení této nejvýznamnější avantgardní umělecké školy. Vznikla v roce 1919 v německém Výmaru, v roce 1924 se však musela přestěhovat do Desavy. Ředitelem byl architekt Walter Gropius, který novou desavskou budovu navrhnul a nechal postavit. Ta se stala pro Bauhaus ikonickou. Posledním místem působení školy byl Berlín. Ačkoli se Ludwig Mies van der Rohe coby tehdejší ředitel snažil o její pokračování sebevíce, v roce 1933 byla škola z politických důvodů natrvalo uzavřena. Bauhaus byl kosmopolitním místem setkávání umělců, uměleckých řemeslníků, architektů a designérů z celého světa. Čtrnáct let působení školy, možná zdánlivě krátkých, bylo dostačující na to, aby se Bauhaus mohl nazývat „Mekkou“ moderní architektury, urbanismu, designu, typografie, umění a hlavně také moderního uměleckého vzdělávání.  

 

Sympozium bude v MěDDM probíhat od středy 5. června do soboty 8. června. Dveře budou otevřené pro kohokoliv, kdo se chce podívat, jak vzniká grafika, nebo se s umělci setkat osobně. Novinkou letošního ročníku je zázemí pro sítotisk.  

 

Zvláště vás zveme na ZOOM na sympozium-komentovanou prohlídku a veřejnou prezentaci účastníků ve čtvrtek 6. 6. od 17 h a o den dříve, tedy ve středu 5. 6. v 17 h do kina,
kde (nejen) účastníkům sympozia promítneme německý dokument Bauhaus – model a mýtus.  

 

Účastníci sympozia: Miroslav Petřík, Veronika Hanušová, Zbyněk Hraba, Petr Palma, Václav Kočí, Antonín Kanta a Eva Volfová.