Kdo jsem? Kým jsem? Tělem? Vzpomínkou, sny? Pomáhá mi umění poznat sebe sama? A proč umění?

   

Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který propojuje formát výstavy a učebny, se soustředí na téma identity. Právě identita se objevila jako ústřední motiv spolupráce s mladými lidmi, studenty, dospívajícími. Téma projektu/výstavy je sice obecně platné, ale další otázky a odpovědi nabízí v rámci doprovodných vzdělávacích programů. Kdy a co je chyba? Co znamená každodennost, lhostejnost a kdy je potřeba naše pozornost? Jaké máme stereotypy a předsudky při vnímání uměleckých děl a především sebe a druhých? Do středu zájmu se přirozeně dostává podoba člověka; jeho tělo, oděv, chování. Identita člověka a různé úhly pohledu na ni.

    

Na výstavě představují své práce současní umělci a umělkyně zastupující nejrůznější média i generace. Z nejmladších je to Andrea Baštýřová Lédlová, která u svých objektů vychází z běžných sociálních momentů i rodinných historek, ale výsledkem jsou jakési „drag queens“ bez jasné identity, věku nebo genderu. Mladší generaci zastupuje i Thea Ja Cobra. Je tu zastoupen*a sérií fotografií upravených pomocí současných technologií, které také ukazují lidské tělo bez obvyklých genderových označení. Ale jinak. A jiným způsobem je lidská podoba upravená v trojici portrétů umělecké skupiny Kamera Skura.

   

Práci Mileny Dopitové na výstavě představuje projekt Sixtysomething, který sice vznikl již v roce 2003, ale působí stále aktuálně a lze ho nahlížet také z pohledu ageismu a jeho dopadů. Také práce Lukáše Houdka se objevují na umělecké scéně delší dobu. Houdek je svou povahou práce řazený mezi umělce-dokumentaristy zaměřené na změny pohledu na genderové a rasové předsudky. Projekce filmu Vladimíra Turnera, upraveného pouze pro potřeby výstavy v DOXu, naznačuje křehkost stability mezi člověkem a okolním světem, ohrožení jeho původní identity a stability.

  

kurátoři: Ondřej Horák (Fuczik), Jiří Raiterman

vystavující: Andrea Baštýřová Lédlová, Milena Dopitová, Kamera Skura, Lukáš Houdek, Thea JaCobra, Vladimír Turner