Výstava Ukrajina ještě nezemřela! představuje díla ukrajinských umělců reagujících na současnou situaci ohledně ruské agrese na ukrajinském území. Ve výstavě se představí díla ukrajinských umělců Albiny Yalozy, Antona Logova, Oleksii Revika a Vladislava Ryaboshtana.

  

“Ještě neumřela Ukrajiny ani sláva, ani svoboda. Ještě se na nás, bratři Ukrajinci, osud usměje. Zhynou nepřátelé naši jako rosa na slunci.” (ukrajinská hymna)

  

Když 24. února 2022 vpadla vojska Ruské federace na území Ukrajiny, celá Evropa se probudila do zcela nové a nečekané situace. Od počátku invaze Ruských vojsk na Ukrajinu již zemřelo více než 24 000 lidí a více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Překvapení a úděs nad děním, které nemá v Evropě 21. století obdobu, je patrné v dílech všech vystavených autorů, současně se zřetelným apelem k obraně lidských hodnot.

   

Albina Yaloza (*1978) se narodila v Charkově a v mírové době žila a pracovala v Kyjevě. V roce 2006 absolvovala na Charkovské státní akademi designu a výtvarných umění a od roku 2010 je členkou Asociace ukrajinských umělců. Její díla jsou zastoupena v archívu Národního muzea umění Ukrajiny v Kyjevě, v Muzeu výtvarného umění v Oděse, v Kharkiv Art Museum v Charkově nebo ve sbírce Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově. Tradičnímu linorytu se věnuje více než patnáct let, ale zároveň experimentuje s tiskem. Zobrazení krajiny autorka v současnosti vyměnila za apel k obraně lidských hodnot. Její vyprávění o světě a člověku uprostřed přelomového dění lze číst prostřednictvím symbolických atributů a zástupných útržků rozbitého světa. Nese poselství odvážného národa, rozhodnutého bránit svobodu a vlast navzdory silnému soupeři. 

 

Anton Logov (*1984) se narodil ve městě Razdelnaja v Oděské oblasti. V roce 2010 absolvoval Národní akademii výtvarných umění a architektury v Kyjevě. Od roku 2008 se aktivně účastní skupinových výstav na Ukrajině i v zahraničí. Jako účastník stipendijního programu uměleckého centra Paula Gudimova se podílel na skupinových projektech na Ukrajině a v Litvě. Sociální projekty v roce 2011 vystřídaly osobní témata (Adaptace) a kurátorské realizace (s Alexandrem Solovjovem, Nezávislý a Vesmírná odysea 2011), dále se podílel na Doctrine-light kurátora Olily Milentii nebo na projektu Lobotomie realizovaném ve spolupráci s Igorem Novicemaster. Současnou válku na Ukrajině reflektuje prostřednictvím vyprávění osudu země, lidí a jejich příběhů, které zprostředkovaně sleduje celý svět. Jeho výpovědi hrůzy a trpící lidskosti vycházejí z kořenů ruské avantgardy začátku minulého století.

  

Oleksii Revika (*1979) studoval psychologii na Školském institutu postgraduálního vzdělávání Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě a umění na Národní akademii umění a architektury. Bezbranné schoulené postavy a výseky těla, zaměřené rudým akcentem a červenou linkou na zraňující bod, jsou psychologickou výpovědí pocitu zoufalé, zraňované lidské bytosti. 

 

Vladislav Ryaboshtan (*1996) pochází z Dnětropetrovsku, vystudoval Národní akademii výtvarných umění a architektury v Kyjevě, obor Průmyslový design. Jeho černobílé kresby sledují válku skrze zaměření a následný zásah cíle. Zastavují existenci a neexistenci stávajícího a rychlost nevratné změny.

 

kurátorky: Natálie Henclová, Linda Sudová a Alice Zábranská

 

Jedná se o druhou výstavu z cyklu, jehož hlavním tématem je předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie v roce 2022. V tomto cyklu uvede Galerie Rampa tři výstavy týkající se Evropské unie a vyzdvihující témata svobody, jednoty a vzájemné pomoci.