Views 2.0
Více...
...Méně
1. 8. 2025 - 10. 8. 2025
Výstavy
Hala 40
Bubenské nábřeží 306/13, 170 00 Praha 7
st–pá 15–19 h
so 11–19 h
ne 15 - 19 h
Výstava Views 2.0 představuje vizuální dialog mezi minulostí a současností, mezi ulicí a galerií, mezi subkulturním projevem a obecným výtvarným diskurzem. Sdružuje autory, kteří jsou ukotvení v graffiti komunitě, ale jejich práce přerostla hranice tagů, throw-upů i pieců a transformovala se do volného umění s individuálním rukopisem. Views 2.0 je o pohledu — na město, na tvorbu, na vlastní pozici v kontextu dnešní vizuální kultury. Zároveň ale odkazuje k tradičnímu termínu „view“ jako reflexi stylu, identity a respektu napříč scénou.
Spojujícím motivem výstavy je především sdílený původ. Z ulice se stává výchozí bod i trvalý otisk. Autoři zde nejsou jen jako umělci, ale také jako writers – nositelé jmen, které v komunitě něco znamenají. Výstava tak klade důraz na jméno jako symbolickou entitu: v graffiti slouží jméno jako značka, projev ega, výzva i paměť. V institucionálním kontextu získává nový rozměr – stává se signaturou napříč médii.
Kurátorské uspořádání záměrně neodděluje „galerijní“ tvorbu od subkulturní estetiky. Naopak – nechává je prorůstat, konfrontovat se, koexistovat. Cílem není nostalgická rekonstrukce scény, ale mapování posunů, diverzifikace přístupů a průniků s ostatními oblastmi současného vizuálního jazyka. Views 2.0 tak nabízí širokospektrální pohled na to, co může vyrůst z ulice, a co přetrvá i po tom, když se barva vsákne do zdi.
Výstava není jen ukázkou vývoje jednotlivých autorů, ale i sondou do podvědomí scény, která formovala několik generací. Přestože jejich cesty vedou různými směry, zůstává společný kód: vizuální agresivita, důraz na formu, respekt ke jménu. Právě těmito „views“ autoři zpětně pozorují své kořeny – a divák s nimi.
kurátor: Radek Wohlmuth