Měkká aréna, Vojtěch Rada, Galerie Františka Drtikola Příbram, foto Martin Zoubek

Funkční socha od Vojtěcha Rady slouží jako herna pro prezentaci virtuální reality, funguje rovněž jako autonomní dílo. Rada jako architekt zkombinoval princip arény s měkkým útulným pokojíkem. Jako sochař reaguje na poptávku zadavatele – vytvořit nepřehlédnutelný symbolický objekt pro prezentaci nového média, s ironií sobě vlastní – v podobě barevného dortu.

 

Uvnitř Měkké arény se nachází VR zařízení s nabídkou českých i zahraničních děl ve virtuální realitě, některá jsou přímo uměleckými díly, jiná prezentují zahraniční sbírky starého nebo současného umění, v jiných převažují herní prvky nebo si v nich diváci vyzkouší kooperaci. Aréna je určena jak pro jednotlivce tak i malé kolektivy.

 

Některá z děl vznikla za spoúčasti Vojtěcha Rady. Například díla od malířů Josefa Bolfa VR dílo Spannungsbogen nebo The Next Song od Daniela Vlčka. Vyškrabávané obrazy obou autorů se staly inspirací pro vznik uměleckých děl ve virtuální realitě. Bolfovy temné obrazy z prostředí interiérů i exteriérů pražských sídlišť posloužily jako základ pro virtuální realitu Spannungsbogen, na které se Bolf spolu s Vojtěchem Radou podílel v roce 2015 a 2019. Spannungsbogen je jediným českým dílem na mezinárodní výzkumné platformě věnované vizuálnímu umění ve virtuální realitě Radiance. Vibrující obrazy Daniela Vlčka a jeho nástěnné malby z Galerie Na shledanou podnítily vznik virtuální reality Next Song (2015), pohyblivého a pulzujícího černobílého interiéru s tunelem do světa za oponou. Daniel Vlček je spolu s Ewelinou Chiu pod značkou ba:zel také autorem hudby pro Spannugsbogen i Next Song. 

 

Díla Vojtěcha Rady (spolu s Danielem Vlčkem a Josefem Bolfem) ve virtuální realitě vznikala ve spolupráci s Galerií Na shledanou. Vznik několika děl ve virtuální realitě pro GNS inicioval Jan Freiberg.

 

Na realizaci Měkké arény jsme získali pro rok 2019 dotaci od Státního fondu kultury Ministerstva kultury ve výši 40 000 Kč.