grafický design: Anna Chrtková ml.

Umění (a umělci*kyně) je unavené, prekarizované, politicky neviditelné, ekonomicky neaktivní a nedostatečně výdělečné – i tak ale disponuje jedinečnou schopností přežití. Pro závěrečnou událost roku 2023 volíme slovo přežít, které odkazuje k nutnosti fungovat často i navzdory systémům, ve kterých žijeme. Událost Y: Survive! zve do svého prostoru specialistky a specialisty na přežití v umění, divadle, kultuře; životě v Česku, životě v Evropě, životě na planetě Zemi.

 

My se ale ještě k tomu ptáme: Nemáme chtít víc než jenom přežít? Nechceme vnímat přežívání jen jako oběť, boj, osamocení a vysílení jako základní stav. Chceme přežívat společně, v symbióze a s emancipující a překvapující silou a chutí k životu. Y: Survive! chce být oslavou žití a přežívání, protože podaří-li se nám přežívat dost dlouho, vybudujeme překvapivá spojení, které se jen tak vlastní vahou nezhroutí.

 

umělci*kyně: Anna Datiashivili, Barbora Žentelová, Cassie Thornton (Berlin), G. Yann (Zürich), Jane Scalabroni, Jatun Risba (Ljubljana), Lenka Kubelová, Ĺuboš Kotlár (Bratislava), Monika Rygálová & Bernardeta Babáková, Peter Kolárčik, Vladimír Turner, Hana Chmelíková & Seiko Hihara & Kateřina Kuchtová & Martina Malinová & Jitka Ribárová & Barbora Trnková

kurátor*ka: Anna Chrtková st. & Petr Dlouhý