Zveme na vernisáže výstav letní sezóny.

 
 
Akční umění východních Čech 

Výzkum akčního umění Pavlíny Morganové (Akční umění, Olomouc 1999) se zastavil na prahu Hradce Králové, neboť látka přesahovala kapacitu jedné badatelky na stanovený rozsah disertační práce. Výzkum a jeho postup byl realizován tzv. od autora k autoru, začal tedy v Praze a Brně, a zachytil také autory, kteří nějakým způsobem působili v obou centrech. Proto je v citované práci zastoupen Miloš Šejn a Jan Steklík, z prostoru východních Čech. Oba totiž pracovali v Praze. Z dobové dokumentace výstav se však zachovalo mnoho podkladů, které poukazují na čilé prostředí vykazující jednak četnost akcí, ale také mnoho dalších originálních a podvratných aktivit jako produkce tiskovin, bytových akcí, hudebních záznamů apod. Tato široká skupina autorů z formujícího se kánonu postupně zmizela.

kurátorka: Anna Horák Zemanová

termín: 23. 6. – 10. 9. 2023
 

Tomáš Svoboda – Silent disco
Tomáš Svoboda (*1974) absolvoval pražskou AVU a následně doktorský program na UMPRUM, je aktivním umělcem, finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2006, spoluzakladatelem galerie Display, vedoucím Ateliéru nových médií I na AVU a jeden z mála českých umělců, který se kromě vlastní umělecké tvorby věnuje také architektuře výstav. Ve své volné tvorbě s konceptuálním zaměřením se věnuje vztahům mezi obrazem a textem s ohledem na jazyk a myšlení, které představuje prostřednictvím videí, fotografií i performance.

termín: 23. 6. 2023 – 21. 1. 2024

 

Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda

Josef Václav Škoda (1901–1949) sochař, jehož dílo je silně spjato s Hradcem Králové a jeho blízkým okolím, do kterého se propsal především realizacemi pro veřejný prostor. Vedle pomníků významných osobností české kultury a politiky se věnoval i alegorickým plastikám a pomníkům ke dvěma světovým válkám. Rovněž se podílel na sochařské výzdobě architektury města. Zasloužil se tak o kultivaci veřejného prostoru východočeské metropole, kterou svým dílem obohatil a zhotovil tak kvalitní a silný odkaz minulosti. Pro budoucí generace představuje médium pro pozastavení a zamyšlení se nad jeho smyslem. Přispěl tak k utvoření epochy Hradce Králové tzv. Salonu republiky.
kurátor: Jan Florentýn Báchor

termín: 23. 6. 2023 – 14. 1. 2024