Kurátorka: Markéta Polášková

Výstava s názvem Bombička se zabývá otázkou Co je to obraz? a hledá jeho hranice. Od dvourozměrného vyjádření (v malířství) až k číselné (počítačové) formě.

Změnu významu obrazu v malířství zřejmě v nejexplozivnější formě inicioval pop-art. Pop-artový výbuch „zlidovění“ a zpřístupnění „vysokého umění“ davu rozpohyboval obousměrný proud, který změnil souvztažnost umění a komerce. Postupným vývojem se plošný reklamní materiál stává rovnocenným výtvarným prostředkem a vyjadřovací formou. Výtvarné zásahy totiž autor nemusí vždy výslovně vyjádřit. Žaneta Reková v procesu tvorby pátrá po implozivních rozkoších v hledání způsobů komunikace autora.

Nenápadné mihotání tvaru, lehká nepřesnost a nedokonalost křivky způsobuje lidský náboj. Autorčiny tisky – malby – kresby – grafiky vytvořené za pomocí primitivní mobilní aplikace pracují s referenčními body současných trendů. Tvar, který se jeví jako technicky dokonalý, zpochybňuje drobnými nedokonalostmi kresby.

Žaneta Reková (*1995) je studentkou pražské UMPRUM, kde aktuálně působí v ateliéru Jiřího Černického a Michala Novotného. V centru jejího zájmu stojí malba, jejíž transformaci do jiných forem sleduje a v návaznosti na to hledá potenciální hranice, kterých může tato proměna dosáhnout. O její přítomnosti uvažuje jako o neustále se měnícím, nicméně styčném prvku v její tvorbě. Žaneta inklinuje k experimentu ztvárnění možností pojmů malby.