Galerie hlavního města Prahy Vás srdečně zve na premiéru dokumentárního filmu Zhang Xiaogang

Dokumentární film režisérky Jany Chytilové přibližuje životní osudy a dílo jednoho z nejvýznamnějších současných čínských malířů – Zhang Xiaoganga. Umělec, napojený na fenomény čínského umění počátku devadesátých let 20. století, vždy zastával nezávislé postoje. ZXH zobrazuje sebe i svou zemi. Zobrazuje minulost s přesahem do současnosti a jeho úhel pohledu je specifický, unikátní. Na světové umělecké scéně se proslavil svým pohledem na čínského člověka a čínskou minulost spolu se svébytným estetickým výrazem. V Číně je známý mezi mladou generací, v uměleckých kruzích, je tržně úspěšný, uznávaný nezávislými kritiky současného umění; jeho hodnotový postoj však není v jeho zemi oficiálně uznávaný.

   “S Galerií Zdeněk Sklenář jsem měla možnost mnohokrát navštívit Čínu. Natáčeli jsme výstavy našich  umělců v Pekingu, Expo 2010 v Šanghaji, uchvátily nás budhistické památky na severu země  stejně  jako  Hory bílých kamenů na jihu. Poznali jsme mnoho současných čínských umělců, navštívili desítky  ateliérů, viděli stovky uměleckých děl, ochutnali, co se dalo, vypili litry čajů, piv Tsingtao i mnoho  rozličných druhů kořalek. V Číně je všeho moc – ale Zhang Xiaogang jen jeden.
   Pevně věřím, že diváky upoutá nejen jeho mimořádná malba, ale také životní příběh a nelehká tvůrčí  cesta z undergroundu na samý vrchol světového umění.”

Jana Chytilová

 

Scénář a režie: Jana Chytilová

Překlad Zuzana Li

Střih : Miloš Málek

Kamera: Miroslav Vránek

Námět, scénář, režie: Jana Chytilová

Producent: Galerie Zdeněk Sklenář, 2018

rezervace nutná na pr@ghmp.cz