Zveme na zvukový workshop s hudebníky z ukrajinské kapely Komisiia a promítání krátkého filmu o pěti ukrajinských ženách v emigraci režisérky Liubov Sliusareva.

 

Způsob, jakým je zvuk produkován nebo vnímán, může vyjadřovat vzdor. Zvuk může být silným nástrojem k projevům nesouhlasu a odporu proti autoritě, normám a útlaku. Vzdor může být vyjádřen i prostřednictvím absence zvuku, například při tichých protestech lidé zůstávají tiše. Jakým způsobem komunikovat skrze zvuk problémy, kterým čelí ukrajinský lid v současné stále probíhající situaci? Pod uměleckým jménem Komisiia funguje skupina ukrajinských umělců, kteří se věnují převážně hudbě.

 

Komisiia je čtyčlenná ukrajinská kapela z Kyjeva. Jejich zvuk se neustále vyvíjí. V roce 2018 začali s indie-punkem a alternativním rockem, později změnili svou hudební paletu směrem k indie-popu ovlivněným funky a jazzem. Vydali několik EP a koncertovali na významných ukrajinských festivalech. Po ruské invazi v roce 2022 byli rozděleni a žijí v různých zemích, v současnosti však společně na dálku pracuji na novém albu v ukrajinském jazyce.

 

Liubov Sliusareva je filmařka původem z Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Po ruské invazi v roce 2014 se přestěhovala do Kyjeva studovat kameramanství. V současnosti funguje jako fotografka, režisérka a autorka video-artu, spolupracuje zejména se skupinou Hooligan Art Community. V roce 2022 po zahájení otevřeného válečného konfliktu opustila Ukrajinu a nyní žije v Londýně.

 

Cyklus Zvuk prezentuje české i zahraniční umělce, kteří ve své praxi využívají zvuku jako základního materiálu exprese. Program těchto akcí představuje hraniční formáty, které přemosťují vizuální umění a experimentální hudbu, stávají se tak místem dialogu nad různými kontexty současného umění.

 

Rezervace zde. Výtěžek ze vstupného bude zaslán na podporu ukrajinského humanitárního fondu Musicians defend Ukraine.