Na předvánoční výstavě v Galerii Petr Novotný představuje své nejnovější obrazy pražský malíř Antonín Střížek, který patří ke kmenovým autorům galerie. Od roku 2005 je to již jeho čtvrtá výstava v této galerii, tři první se uskutečnily v rámci Galerie ad astra, nyní tedy má premiéru v tomto prostoru.
Střížek se narodil roku 1959 v Rumburku. Od roku 1983 do 1988 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde pak sám působil v letech 1997 až 2002 jako vedoucí ateliéru malby. V současnosti žije a pracuje v Praze.
Ve Střížkově tvorbě se objevuje několik poloh, kterých se drží už řadu let. I při tomto opakování se však snaží stále udržet vysokou kvalitu a malovat obrazy, ze kterých bude mít on i diváci radost. A většinou se mu to daří. Jsou to jednak jeho romantické krajiny, často z městského prostředí, s tramvajemi, auty, motorkami, vlaky i letadly, z minulosti i současnosti. Dále jsou to zátiší s obyčejnými, všedními předměty – boty, kabelky, klobouky, květiny, ovoce, sklenice. Na dalších, „abstraktních“ zátiších je plocha redukována na ornamentální vzory, předměty potom na základní geometrická tělesa. Důležitým prvkem v jeho tvorbě je obrazový příběh, stejně jako atmosféra obrazu a barva. Své náměty tvoří zčásti podle reality, zejména zátiší, většinou pak podle jeho vlastních či nalezených fotografií. Ústředním obrazem této výstavy je jedno z jeho „metafyzických“ pláten, velkoformátová práce s názvem Trockého vana.
Antonín Střížek vystavuje samostatně od roku 1989. Od té doby měl mnoho desítek autorských výstav u nás i v zahraničí, ještě větší je výčet výstav společných. Svou tvorbou si získal na naší i mezinárodní scéně velké uznání, je to nepochybně jeden z našich nejrespektovanějších a nyní též nejžádanějších autorů.

Antonín Střížek / Obrazy
20. listopadu – 19. prosince 2013
Galerie Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7
Otevřeno úterý, středa, čtvrtek 12 – 18 hod.
Vernisáž ve středu 20. listopadu v 18 hod. za osobní účasti autora