Slovenský umělec Július Koller (1939-2007) sbíral od poloviny 60. let výstřižky z domácích i zahraničních novin a časopisů, knihy, tiskoviny, vlastní psané poznámky a umělecká díla. Zajímala ho archeologie, novinky z vědy a techniky, fenomén U.F.O., hledání Atlantidy, Bermudský trojúhelník, světové umění, kosmonautika, turistické zajímavosti, komiks a desítky dalších témat. Během desetiletí vznikl rozsáhlý archiv, který můžeme vnímat jako zdroj inspirace, faktický materiál pro umělcovu tvorbu nebo přímo jako samostatné umělecké dílo.

Výstava v tranzitdisplay, pokud lze vůbec o představení Archivu v intencích výstavy uvažovat, přivádí návštěvníka nejenom k práci a odkazu samotného umělce, ale i k hledání odpovědí na obecněji položené otázky kurátorské či teoretické práce – “tisíckrát řečené a tisíckrát odpovězené” tázaní se po hranicích uměleckého díla či po možných způsobech jeho prezentace a jistota určitého sumáře daných odpovědí se v konkrétním kontextu Kollerova archivu možná sesype jako domeček z karet.

K hledání vlastní odpovědi je možné použít Badatelnu Archivu J.K. i doprovodné texty Daniela Grúně a Tomáše Pospiszyla, které vycházejí v rámci výstavy.

V průběhu konání výstavy proběhne řada doprovodných programů, které představí osobnost Júliuse Kollera, jeho dílo, i se zaměří na zcela praktickou stránku archivace a restaurování umělcova odkazu coby fyzického předmětu.

Mezi pozvanými přednášejícími jsou Petra Hanáková ze Slovenské národní galerie, Peter Rónai a další.
Aktuální program na www.tranzitdisplay.cz

Výstava vznikla ve spolupráci se Společností Júliuse Kollera.
Poděkování paní Květe Fulierové.