Anomálie 14, 2017, olej, plátno, 120 x 90 cm

Na jarní výstavě se v  Galerii Petr Novotný představuje se svými obrazy z poslední doby malíř Argišt Alaverdyan. Je to jeho premiérové vystoupení v této galerii.

Alaverdyan se narodil roku 1991 v Arménii, od roku 1993 žije v České republice.  V letech 2011 – 2017 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Berana, Skrepla a Mainera. Nyní žije a pracuje v Praze.

Výstava ukazuje práce z několika posledních let, jejím jádrem je cyklus Anomálie, který byl součástí Alaverdyanovy diplomové práce. Formálně vychází autor z tradice klasické abstraktní malby, zároveň je v jeho obrazech obsažena zkušenost s digitálním prostředím počítačů, televize, her a filmů.  Plátna, většinou velkoformátová, jsou tvořena plochami výrazných barev, s liniemi a obrysy, tvořícími rozhraní s dalšími plochami, tvary, objemy.  Autor sám ke své práci a k výstavě uvádí: „Název výstavy Průzkumník souvisí s mojí snahou prozkoumávat útvary, které začnou na světě existovat teprve po namalování. Předchází tomu však dlouhé hledání správné konstelace barev, tvarů a hloubky. Souvisí to také se soustředěným prozkoumáváním plochy obrazu, kdy tvarová a barevná souhra různorodě upozorňuje či dráždí formát obrazu, který je mu dán při malířském procesu. Pojem průzkumník máme také spjatý s operačním systémem počítače, což odkazuje na zjevování digitální vizuality v mých obrazech.

Argišt Alaverdyan ukončil teprve vloni studium, přesto má již za sebou řadu výstav v dobrých galeriích a je zastoupen ve významných sbírkách. Jeho předností je i to, že si již dokázal vytvořit svůj vlastní výtvarný jazyk, pomocí kterého zkoumá a rozvíjí možnosti soudobé malby. Je to autor s velkým potenciálem a naši pozornost si jistě zaslouží i v budoucnu.

 

Argišt Alaverdyan / Průzkumník

4. dubna – 12. května 2018

Galerie Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7

Otevřeno úterý – pátek 12 – 18 hod.,

sobota po domluvě na tel. 608862324

Vernisáž ve středu 4. dubna v 18 hod. za osobní účasti autora