Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství, sběratele a nově i tvůrce autorských knih a fanzinů. Součástí této jedinečné oslavy literatury o umění bude pestrý doprovodný program jak pro dospělé, tak i pro děti.

 

„Loňské ohlasy na náš veletrh nás přesvědčily o užitečnosti této akce. Bylo to inspirativní setkání pro všechny, jak pro vystavovatele, tak pro návštěvníky, kteří vedle obrovského spektra knih o umění na jednom místě poznali také Zámek Troja, jako lokalitu snadno dostupnou, přívětivou a nabízející řadu možností, jak zde smysluplně trávit volný čas,” uvádí ředitelka GHMP Magdalena Juříková.

 

Dvoudenní akce se stane místem setkání vydavatelů, umělců i čtenářů, prostorem k diskusi a výměně myšlenek o tvorbě umění, publikování a dalších souvisejících tématech. Po celý víkend budou probíhat debaty, autorská čtení, prezentace publikací, přednášky a další doprovodný program. Nebudou chybět prodejci z řad zahraničních nakladatelů zabývajících se uměleckou literaturou a tvůrci autorských knih a fanzinů.

 

Z vlastních novinek Galerie hlavního města Prahy představí knihu Heroin Crystal, která dokumentuje nedávno ukončenou stejnojmennou výstavu prostřednictvím pěti textů Michala Kolečka, Terezie Nekvindové, Jakuba Krále, Miroslava Petříčka a Olgy Malé. O knize pohovoří kurátoři Galerie hlavního města Prahy, autorka výstavy Olga Malá a Jakub Král, jeden z autorů textů. Další knižní novinky GHMP představí u svého prodejního stánku. Vlastní výběr publikací představí projekt GHMP Bio Troja, který se dlouhodobě věnuje dialogu výtvarného umění, hudby, přírodních a humanitních věd a ekologie.

 

Ve spolupráci s Asociací malých nakladatelů a knihkupců a ArtMap GHMP připravila debaty na téma cenotvorby, hodnoty knih a jejich distribuce do zahraničí, kterých se zúčastní odborníci na danou problematiku.

 

V rámci doprovodného programu uvede nakladatelství Karolinum své publikace Město v bouři Richarda Biegla a O sochách a sochařích Petra Witlicha. Petr Vizina s Kryštofem Kinterou představí svou publikaci s názvem Nad očekávání. Svět přátel z pařížského ateliéru na fotografiích ze sbírky Františka Sammera je podtitul přednášky Martiny Hrabové, autorky knihy Galaxie Le Corbusier. Interaktivní čtení Strakaté uši a sušení padouši pro veletrh připravilo nakladatelství Meander spolu s autorkou knihy Danielou Fischerovou. Během celého víkendu budou probíhat workshopy pro malé i velké v Eko-ateliéru v zámecké zahradě. Těšit se můžete i na moštování a fermentování v jablečných sadech přilehlých zahrad. Více k bohatému doprovodnému programu zde.

 

Vzhledem k místu konání budou probíhat také komentované prohlídky Zámku Troja s předními odborníky na barokní umění, Sylvou Dobalovou a Martinem Mádlem. Během nedělního odpoledne také proběhne komentovaná prohlídka s Magdalenou Juříkovou a Čestmírem Suškou po venkovní části výstavy Suška – Kameny / Škoda – Objekty.

 

„Druhým ročníkem pokračujeme ve snaze budovat tradici kvalitního knižního veletrhu, který bude pravidelně vyhledáván čtenáři i nakladateli umělecké a uměnovědné literatury,” uzavírá manažerka publikační činnosti GHMP Anna Kulíčková.

 

Veletrh pořádá Galerie hlavního města Prahy v prostorách Zámku Troja.

 

VYSTAVOVATELÉ 

2veverky, Art Antiques, Artikl, Artotéka Městské knihovny v Praze, Berlinskej model, Bylo nebylo, Dům umění města Brna, Edice FUD | Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fotograf Magazine, Galerie Havelka, Galerie Jaroslava Fragnera, Galerie Klatovy / Klenová, Galerie Millennium, Galerie Rudolfinum, Galerie Středočeského kraje, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Institut umění – Divadelní ústav, jakost, Jiri Svestka Gallery, Kvalitář, Museum Kampa, Muzeum hlavního města Prahy, Nakladatelství Akademie výtvarných umění v Praze, Nakladatelství Artefactum, Ústav dějin umění AV ČR, Nakladatelství ArtMap, Nakladatelství Karolinum, Nakladatelství Meander, Nakladatelství TRIGON, Nakladatelství UMPRUM, Nakladatelství VUTIUM, Národní filmový archiv, PAF, Památník národního písemnictví, Revolver Revue, Spolek českých bibliofů, Studio Bubec, Trafo Gallery, Take take take, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Xao, Západočeská galerie v Plzni, Zóna pro umění 8smička
 

Zahraniční prodejci:

2focus on – kunst.kultur.verein (AT), acb ResearchLab (HU), Christophe Daviet-Thery (AT), Onomatopee Projects (NL), Reflektor (AT), Salon für Kunstbuch (AT), Slovenská národná galéria (SK), Spector Books (DE), Stolen Books (PT), Valiz (NL), Ztscrpt (AT)
 

Tvůrci v konírně Zámku Troja:

Eclectic Selections, Juliána Chomová, Displaay, Kudla Werkstatt, Marie Steinerová, Mgr. art. Petra Štefanková FRSA (SK), Štěpán Adámek, Teapot, Tomáš Motal, Uutěrky, VERUM PHOTO, XRXMAG, Zita Oberwalder (AT), Nakladatelství Najekni

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

SOBOTA 24.9.

10.00−16.00 Mošt ze zámku

(GHMP + Metro Farm)

→ záložní zahrada

Během dne nabízíme možnost moštování jablek ze zámeckého sadu. Jako má rok 365 dní, i v našem sadu naleznete 365 jabloní. Pyšníme se běžnými i historickými odrůdami a náš sad každoročně vydá spoustu chutných plodů, které nejsou chemicky ošetřovány. Jablka si můžete natrhat, nebo rovnou využít lisu a vyrobit mošt. Návštěvníky z hygienických důvodů prosíme, aby si donesli vlastní nádoby, ve kterých budou mošt ochutnávat nebo odnášet domů. Za podporu děkujeme komunitní zahradě Metro Farm. 

 

10.00–16.00 (s občasnými pauzami) Kulturní kvašení: Esence pozdního léta s Lenkou Kubelovou

→ záložní zahrada

Dílna zkoumá chuťový profil místa pomocí divoce fermentovaných nápojů připravených z na místě rostoucích bylin a jablek ze sadu. Zároveň chce inspirovat k jednoduchému a energeticky nenáročnému uchovávání potravin a chutí i k objevování hojnosti, která je volně dostupná v rámci města. Událost je doprovodným programem k výstavě Dotkni se řeky!, kterou připravil Institut plánování a rozvoje Praha.

DŮLEŽITÉ: Doneste si vlastní kalíšek na ochutnávání a uzavíratelnou láhev, abyste si mohli domů odnést vlastní fermentační projekt.

 

13.00–14.00 Bio Troja uvádí (GHMP)

→ auditorium

Dovolujeme si vás pozvat na uvedení nové knihy s názvem Plantlovers. Neviditelná botanika městského prostředí, která mapuje pět let pražské iniciativy Haenke v kontextu současného fenoménu pokojových rostlin, a to za účasti její autorky, Alexandry Střelcové.

Až do konce října si návštěvníci pražské Troji mohou prohlédnout výstavu Dotkni se řeky!. Trojská kotlina s Císařským ostrovem jsou jedním z nejcennějších a největších přírodních pražských území, kde v současnosti probíhají revitalizační změny. Výstava je věnována řece, její krajině a lidem. V rámci veletrhu Art Book Fair přinášíme představení katalogu k výstavě a setkání s architektem Markem Kundratou z IPR Praha.

 

14.00−15.00 Debata nad cenotvorbou

(GHMP + Asociace malých nakladatelů a knihkupců)

→ auditorium 

Ponořte se s námi do tajů knižního provozu a položte si s námi otázky, které vás doteď možná ani nenapadly. Vybíráme si, co budeme číst? A kdo za nás vybírá, pokud ne my? Kdo dostane z našich peněz, které za knížky utratíme, největší díl? Autor/ka, nakladatel, tiskárna nebo distributor? Nejen na tyhle otázky budeme v diskusi odpovídat.

 

15.00−16.00 Cena versus hodnota, debata

(GHMP + ArtMap)

→ auditorium 

Jakou má umělecká kniha cenu? Jak k ceně a hodnotě knihy přistupuje nakladatel, a jak čtenář? Je možné v českém prostředí vytvářet a prodávat umělecké knihy se ziskem, aniž by zákazník musel sahat hluboko do kapsy? Diskuze se bude točit kolem cenotvorby uměleckých publikací, které vznikají ve specifickém prostředí. Pozvaní hosté jsou zástupci nejširšího spektra nakladatelského sektoru, od tvůrců zinů přes malé a středně velké nakladatele až po ty největší, kteří u nás v tomto odvětví dlouhodobě působí.

 

16.00−17.00 Představení publikace Heroin Crystal

(GHMP)

→ auditorium 

Katalog výstavy Heroin Crystal dokumentuje nedávno ukončenou stejnojmennou výstavu prostřednictvím pěti textů, které svou gradací směřují od obecnějších otázek spojených s mezioborovým vnímáním umění devadesátých let směrem k institucionální reflexi vlastní sbírky Galerie hlavního města Prahy. Ta se jako první tuzemská veřejná muzejní instituce začala soudobým uměním zabývat nejen v rámci své výstavní, ale především akviziční činnosti, v níž hrají iniciační roli dvě významné postavy historiografie umění předmětného období – kurátoři GHMP Olga Malá a Karel Srp, kteří jsou dnes vnímáni jako jedni z tvůrců obrazu devadesátých let na poli nejen kurátorské praxe, ale i dějin umění samotných. O knize budou hovořit kurátoři Galerie hlavního města Prahy, autorka výstavy Olga Malá a Jakub Král, jeden z autorů textů.

 

16.00−17.00 interaktivní čtení Strakaté uši a sušení padouši

(Nakladatelství Meander) 

→ salonek 

Interaktivní čtení své pohádky pro větší děti s ilustracemi Daniela Michalíka si připravila oblíbená spisovatelka a básnířka Daniela Fischerová. Můžete se těšit na vyprávění o deseti trpasličích a vysušených padouších v pravěku, ale také o kmeni Strakaté uši a jeho šamanovi. Strakaté uši a sušení padouši nabízí neobvyklý příběh o spravedlnosti, lásce, zodpovědnosti a uvědomění.

 

 17.00−18.00 Hranice zahraniční distribuce, diskuze (GHMP + ArtMap)

→ salonek

Diskuze k problematice distribuce českých uměleckých publikací do zahraničí. Jak dostat české umělecké knihy publikované v angličtině do těch správných knihkupectví? Nakladatelé narážejí na nezájem západních distributorů a jsou nuceni jít cestou náročné individuální distribuce. Jak to změnit? Pracovní stůl pro všechny nakladatele, které tato problematika zajímá a kteří mohou předat své zkušenosti.

 

18.00−19.00 uvedení publikace Město v bouři, Richard Biegel (Karolinum)

→ auditorium 

Kniha historika architektury a vedoucího Ústavu pro dějiny umění FF UK představuje urbanistické a architektonické osudy historického centra Prahy v době, kdy se měnilo z malebného souměstí v ambiciózní velkoměsto. V šesti kapitolách sleduje nejen zrod a prosazování nových idejí, ale i čím dál silnější vědomí památkové hodnoty města, které v roce 1971 vyvrcholí jeho prohlášením za Pražskou památkovou rezervaci.

 

19.00−19.20 zahájení veletrhu ředitelkou GHMP Magdalenou Juříkovou v zahradě Zámku Troja

→ před zámkem

 

19.30−21.00 koncert Aran Epochal v zahradě Zámku Troja

→ před zámkem 

Aran Epochal (známý také pod přezdívkou Adam Nenadál) je muž s baskytarou v rukou a veršem na rtu. Na albech Konec srpna (2015) a Doba bronzová (2017) posluchači nabídl fantomatickou procházku českou krajinou a lze očekávat, že také v zahradách Zámku Troja osloví své publikum z řad lidské i netopýří populace.

 

NEDĚLE 25. 9.

13.00−14.00 Galaxie Le Corbusier: Svět přátel z pařížského ateliéru na fotografiích ze sbírky Františka Sammera, Martina Hrabová 

→ auditorium 

Zapomenutá sbírka fotografií odhaluje unikátní pohled do společenství, které vzniklo v ateliéru jednoho z největších architektů 20. století – Le Corbusiera. Autorka představuje českého architekta Františka Sammera a jeho fotografie z let 1931–1939, které objevila v ášramu Šrí Aurobinda v indickém Pondicherry. Otevírá tak dosud nespatřený pohled do zákulisí dějin moderní architektury.

 

13.00−15.00 Prezentace tvůrců

→ konírna 

Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s ArtMap chce v letošním roce umožnit účast na veletrhu Art Book Fair nejen nakladatelům a institucím, ale i jednotlivým tvůrcům a skupinám, kteří či které se věnují tvorbě autorských knih a fanzinů. Tuto novou sekci v letošním roce naleznete v zámecké konírně, kde v rámci doprovodného programu proběhne i prezentace několika z nich.

 

15.00−16.00 Fenomén autorská kniha, Lucie Rohanová

→ auditorium 

O fenoménu autorské knihy se spoluautorku publikace Na konci byla kniha. Co je autorská kniha? Kdy vznikla? Čím se liší od umělecké publikace? Jaká jsou specifika autorské knihy v českých zemích? Kdo z našich umělců se jí věnoval? Tyto a další otázky nabídne a pokusí se zodpovědět přednáška, na niž naváže diskuse pro zájemce o hlubší zkoumání tohoto různorodého výtvarného žánru. 

 

16.00−17.00 Proč autorská kniha?, Lucie Rohanová 

→ auditorium 

Diskuse navazující na přednášku o fenoménu autorské knihy. Společná úvaha o povaze autorskoknižní tvorby jednak z hlediska formy (pomezí ilustrace, typografie, umělecké knižní vazby), jednak z hlediska myšlenkového backgroundu: Co vede výtvarníky, kteří se vyjadřují v zásadě staticky, aby využili médium, jehož podstatou je možnost probíhat v čase?

 

16.00−17.00 autorské čtení Petra Borkovce, Modrá Agáve

→ salonek

Spisovatel, překladatel a redaktor Petr Borkovec čte ze své poslední knihy Modrá agáve. Nejsou ani tady, ani tam. Mnoho (často) spí nebo chodí domů po půlnoci. Jsou tiché, z jejich pokoje se klíčovou dírkou line proužek mihotavého světla. Svět, v němž žijí, je neproniknutelný jako tropické rostliny v džungli – a když ho kousek odhalí, žasneme. Držíte v ruce zápisky z nočního probouzení, herbář snů a průhledy klíčovou dírkou, jemnou manikérskou práci, liány vnitřních pralesů. Kniha textů od Petra Borkovce a ilustrací od Michaely Kukovičové vyšla v nakladatelství Baobab v roce 2022.

 

17.00−18.00 uvedení publikace O sochách a sochařích, Petr Wittlich (Karolinum)

→ auditorium 

V souboru svých studií sleduje profesor Petr Wittlich příběh evropského moderního sochařství. Vedle klíčové osobnosti tohoto vývoje, Auguste Rodina, soustřeďuje pozornost k Františkovi Bílkovi, Ladislavovi Šalounovi, Bohumilovi Kafkovi, Janovi Štursovi, Otto Gutfreundovi a zamýšlí se nad tvorbou Emile Antoine Bourdella, Aristide Maillola, Jacques Lipchitze a Henry Moora. Téma uzavírá výkladem Giacomettiho a amerického sochařství v 60. letech 20. století.

 

18.00−19.00 autorské čtení Kataríny Poliačikové – Meeting Dürer / Potkat Dürera

(Jiri Svestka Gallery)

→ salonek

Slovenská umělkyně představí autorské texty ze své výstavy The Melancholy Mad Tenant v Jiri Svestka Gallery, které zachycují její cestu do depozitáře Moravské galerie v Brně za grafickým listem Melancholie I od Albrechta Dürera. Během veletrhu Art Book Fair ve spolupráci s Jiri Svestka Gallery uvede publikaci ve formě intimního cestopisu, doplněnou sérií fotografií dokumentujících toto „setkání s Dürerem“.

 

HARMONOGRAM KOMENTOVANÝCH PROHLÍDEK ZÁMKU TROJA

SOBOTA 24. 9.

11.00−12.00 komentovaná prohlídka Zámku Troja s Martinem Mádlem 

Během prohlídky se zájemci seznámí s autorstvím maleb v apartmánech, galeriích, kapli a velkém sálu, s jejich předlohami a významem vyobrazených alegorií.

 

11.00–12.00 komentovaná prohlídka venkovní výstavy Dotkni se řeky! s architektem Markem Kundratou (IPR) 

Staňte se „trojským chodcem“ a projděte si výstavu, u které si můžete představit připravovanou proměnu místa. Trojská kotlina s Císařským ostrovem, jedno z nejcennějších a největších přírodních pražských území, se postupně promění. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy pro vás připravil výstavu, která je věnována řece, její krajině a lidem. V pěti zastaveních veřejnosti představuje chystané projekty Trojské kotliny, jako je například protipovodňová ochrana či nové místo pro

 

NEDĚLE 25. 9.

11.00−12.00 komentovaná prohlídka zahradou Zámku Troja se Sylvou Dobalovou 

Zahrada Zámku Troja vznikala souběžně se stavbou objektu a jejím vzorem byly geometricky ztvárněné zahrady francouzské. Výklad poukáže na moderní rekonstrukci areálu v souvislosti s návazností na principy osové barokní zahrady. Pozornost bude soustředěna také na sochařskou výzdobu. Věnovat se budeme zejména unikátnímu okázalému propojení zahrady se slavnostním sálem pomocí oválného schodiště s Pádem gigantů, které končí v podzemní grottě. Mottem prohlídky bude otázka, proč se zámek a přilehlá pražská čtvrť nazývají Troja.

15.00−16.00 komentovaná prohlídka děl Čestmíra Sušky 

Komentovaná prohlídka děl Čestmíra Sušky s autorem a kurátorkou Magdalenou Juříkovou v rámci výstavy Suška – Kameny / Škoda – Objekty.

 

VÝTVARNÉ WORKSHOPY V EKO-ATELIÉRU

SOBOTA 24. 9.

11.00−12.00 Interaktivní prezentace knihy slovanských duchů a tvorba ilustrací (Olena Laň + Viktorija Maščenko) – workshop pro rodiny s dětmi a veřejnost: bez rezervace 

Jak vypadali? Uměli kouzlit? Kde bydleli? Co obědvali? Byli nebezpeční, nebo naopak pomáhali našim prapraprababičkám? O tom se dozvíte na interaktivní prezentaci knihy, jejímž hlavním tématem jsou slovanští duchové. Prezentaci a workshop, během něhož děti budou moci vytvořit vlastní ilustrace inspirované uvedenou knihou, povedou autorka knih pro děti Olena Laň a umělkyně Viktorija Maščenko, která v současnosti působí v galerii současného umění DOX. Obě pocházejí z Ukrajiny.

 

13.00−16.00 Knižní tvorba a raznice (Kristýna Adámková, Studio Bubec) – workshop pro rodiny s dětmi a veřejnost: bez rezervace 

Workshop bude inspirován tvorbou známého českého sochaře Čestmíra Sušky, jehož výstava právě probíhá v Zámku Troja. Děti i návštěvníci všech ostatních věkových kategorií si budou moci vyzkoušet práci s velkými raznicemi, jež jsou kopiemi tvarů, které jsou uplatněny v jeho známých perforovaných strukturách z velkokapacitních kovových cisteren a dalších materiálů. Účastníci dílny si tímto stylem budou moci vytvořit mj. návrhy na dekorativní a ornamentální knižní obálky nebo záložky do knih. Workshop povede Kristýna Adámková, hlavní lektorka Studia Bubec, sochařského výtvarného studia, které založil právě Čestmír Suška a jež funguje i jako kulturní centrum, zajišťuje rezidenční pobyty umělců, pořádá výstavy a výtvarné kurzy a dílny pro děti, mládež a dospělé.

 

16.00−19.00 Experimentální knižní vazba (Eva Pejchalová, GHMP) – workshop pro dospělé a seniory: nutná rezervace zde: eva.pejchalova@ghmp.cz 

Výtvarný workshop bude oslavou umělecké knihy. Před výtvarnou prací budou mít účastníci možnost samostatně se seznámit s výstavními prostory v Zámku Troja, kde se bude konat knižní veletrh a kde se jim prostřednictvím jednotlivých stánků a prezentací představí různé podoby knižní tvorby. Následně se přesunou do zázemí Eko-ateliéru GHMP, kde proběhne interaktivní výtvarný workshop, zaměřený na tradiční knihařskou technologii – sešitovou měkkou vazbu. Zaměříme se také na experimentování s tvarem knižního svazku. Jednotlivé složky (měkké desky a knižní blok) budeme spojovat pomocí jednoduchého postupu šití. Papír se také stane prostorem pro různé pracovní postupy (prořezávání, perforace, koláž, asambláž, kresba a malba), které uplatníme ve výtvarné práci. Základním materiálem budou různé druhy papíru a staré knihy. Vyústěním tvorby se tak stane kreativní deník, skicák, sešit nebo zápisník. Výtvarnou dílnu bude realizovat edukátorka GHMP Eva Pejchalová.

 

NEDĚLE 25. 9.

10.00−15.00 Motanky – ukrajinské lidové umění (Yana Pogrebnyk) – workshop pro rodiny s dětmi a veřejnost: bez rezervace 

Workshop pro všechny věkové kategorie se bude zabývat ukrajinským lidovým uměním – konkrétně tradičními panenkami motankami, které jsou mj. symbolem moudrosti. Jedná se o rodinný amulet, který slouží také jako talisman v rodině, je strážcem rodu, symbolem spojení mezi generacemi. Jde o jednu z nejstarších hraček a posvátných fiktivních bytostí ukrajinského národa. Autorka Yana Pogrebnyk z Ukrajiny je nejen výtvarnicí, ale i výtvarnou kritičkou, organizátorkou festivalů, kulturních a uměleckých projektů v kontextu rozvoje ukrajinských lidových tradic a řemesel. Je také členkou porot mezinárodních dětských soutěží a výstav dekorativního a užitého umění.

 

15.00−16.00 Interaktivní prezentace knihy slovanských duchů a tvorba ilustrací (Olena Laň + Viktorija Maščenko) – workshop pro rodiny s dětmi a veřejnost: bez rezervace 

Jak vypadali? Uměli kouzlit? Kde bydleli? Co obědvali? Byli nebezpeční, nebo naopak pomáhali našim prapraprababičkám? O tom se dozvíte na interaktivní prezentaci knihy, jejímž hlavním tématem jsou slovanští duchové. Prezentaci a workshop, během něhož děti budou moci vytvořit vlastní ilustrace inspirované uvedenou knihou, povedou dětská spisovatelka Olena Laň a umělkyně Viktorija Maščenko, která v současnosti působí v galerii současného umění DOX. Obě autorky pocházejí z Ukrajiny.

 

16.00−19.00 Ex-libris, iniciály, street art a graffiti (Alena Kotliarenko, GHMP) – workshop pro rodiny s dětmi a veřejnost: bez rezervace 

Návštěvníci si budou moci vytvořit vlastní exlibris (formou razítka) s typickými ukrajinskými symboly i jakýmikoliv dalšími motivy, vytvořit lettristický obraz pomocí otisků velkých dřevěných písmen, vytvořit iniciálu – dokreslit písmeno české abecedy nebo ukrajinské cyrilice, navrhnout své jméno v graffiti a street art stylu (tag, piece) – česky nebo ukrajinsky. Výtvarnou dílnu povede absolventka architektury na ukrajinské univerzitě a stálá spolupracovnice Edukačního oddělení GHMP – externí lektorka vzdělávacích aktivit GHMP pro ukrajinské děti Alena Kotliarenko.

 

SOBOTA 24. 9. A NEDĚLE 25. 9.

10.00−19.00 Experimentální herbář, kniha-objekt, knižní obálky, obří leporelo (Lucie Haškovcová, Markéta Slachová Goldová, Veronika Stojanovová, GHMP) – workshopy pro rodiny s dětmi a veřejnost: bez rezervace 

Po celou dobu konání knižního veletrhu bude probíhat v Eko-ateliéru GHMP výtvarný workshop nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro veřejnost. Účastníci workshopu si mohou vytvořit experimentální knihu (knihu – objekt), tzn. jakkoliv nápaditě výtvarně zpracovat vybranou knihu jako originální umělecký artefakt (např. 3D objekt, koláž, asambláž). K tomuto účelu zde budou k dispozici vyřazené a poškozené knihy i nejrůznější přírodní materiály ze zahrady, které mohou návštěvníci do svého díla zapojit. Další možností bude navrhování knižních obálek (formou kresby, koláže, fotomontáže atd. s využitím fotografií, reprodukcí i písmových šablon, fontů a textů z propagačních materiálů). Návštěvníci workshopu budou moci také navrhnout fiktivní rostlinu i její název do společného experimentálního herbáře. Součástí workshopu bude i kolektivní dílo „in progress“, v rámci něhož budeme postupně zaplňovat obří leporelo písmeny, čísly, kódy, symboly, slovy, větami, fragmenty textů a citáty mj. s využitím vystřižených písmen různých barev a velikostí, připravených studenty grafického designu ze střední umělecké školy v rámci praxe v GHMP.

 

Po dobu konání veletrhu bude v suterénu zámku volně přístupna výstava Kamenné poklady pražských zahrad.