Art Tour Festival (dříve Gallery Tour) propojí pět výstavních míst / galerií a jejich výstavní prezentaci, zaměřenou na současné umění, prolne s jinými druhy uměleckých aktivit, jimiž jsou slam poetry, akce ve veřejném prostoru, promítání filmu, architektonická zážitková vycházka, burza umění, koncertní vystoupení a rave.

 

13:00–14:00 Denisa Langrová: Mléčný protest, komentovaná prohlídka

Denisa Langrová do Zlína přichází trochu jako zooantropoložka pozorovat danou lokalitu a srovnávat terénní výzkum s mnohými ekologickými, etologickými a environmentálními teoriemi a lidsko-zvířecími studiemi. Jako autorka již několika narativních videí samozřejmě nepřichází bez příběhů, má v hlavě několik scénářů, které zatím nebudeme prozrazovat. Hledá lokace potenciálních událostí, sbírá a prolíná příběhy mezidruhových vztahů, etické i ty, které práva lidských i mimolidských zvířat posunují daleko za hranice kvality života.

místo konání: Galerie Kabinet T., J. A. Bati 5637, 12. tovární budova

 

14:15–15:15 Radek Michálek: Expedice 37, komentovaná prohlídka & Michal Schmidt, slam poetry performance

Radek Michálek je sběračem i lovcem. Podniká výpravy a získává z nich „zdrojákové“ a někdy i fyzické referenční úlovky, které přetváří a zpracovává ve svých obrazech, a současně se s nimi vyrovnává prostřednictvím práce s odlitky.

Michel (Michal Schmidt) je finalista MČR za rok 2019 ve slam poetry, organizátor slamových akcích na Vysočině. Student scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Ve svých textech se zaměřuje na sociální i hořkosladká témata, ve svých improvizacích pak staví na bizarních příbězích.

místo konání: Výtah Space, Vavrečkova 7040

 

15:30–16:30 Architektonická prohlídka Zlína s Lucií Šmardovou

Neverending story veřejného prostoru ve Zlíně. Procházka začíná na okraji továrního areálu, kde se masivně polepují dříve prosklené výkladce a partery. Nejednotná pravidla umožňují vrstvení vizuálního znečistění po desetiletých vrstvách, příkladem je objekt ABS nebo prostor hlavního a autobusového nádraží. Již klasickým příkladem je potom budova Tržnice, která je zářnou ukázkou nevhodného zacházení s reklamou. Jaké jsou cesty z vizuálního smogu, kde jsou limity města a jaké možnosti máme jako uživatelé?

místo setkání: Galerie Kabinet T., J. A. Bati 5637, 12. tovární budova

 

16:45–17:45 Ateliér nových médií 2 (AVU): Fearlessness, vernisáž výstavy

Jaké umění má smysl tvořit v dobách společenských změn? Tváří v tvář vyhřezlým kolektivním traumatům násilí a války nejen v sousední zemi a s nimi spojené kolektivní úzkosti nastolujeme téma Fearlesness. Fearlesness vnáší do situace vertikální rozměr. Fearlesness je životní postoj bojovnice. Radost jako forma odboje. Fearlessness prohlubuje témata identity, tělesnosti, queerness, zranitelnosti, sebepéče, hledání a obývání vlastního prostoru ve společnosti, pocitu bezpečí a především radosti.

místo konání: Photogether Gallery, tř. T. Bati 3705

 

18:00 Burza umění

Prostor pro místní umělce nabízet svá díla k zakoupení. Burzu zaštiťuje Photogether Gallery.

místo konání: 44. budova, Šedesátá 44

 

18:00–19:00 Alžbětko Vocelové: Svnjítě, komentovaná prohlídka

Instalace reflektuje první dětské vědomé vnímání samoty jako něčeho příjemného a bezpečného v souvislosti (a do jisté míry v kontrastu) se současnou tendencí vázat se na lidi. Nic z toho není vnímáno jako absolutní stav. S časem přirozeně dochází k oscilaci mezi polohami, což podněcuje potřebu reflexe a pochopení těchto dějů.

místo konání: Galerie Komnata, zastávka trolejbusů Zahradnická

 

19:15–20:00 Fuga na černých klávesách, promítání krátkometrážního filmu

Fati Farari je z Afriky. V Praze studuje u profesora Raucha hru na klavír a bydlí v podnájmu u české rodiny. Mezi studenty má sice několik přátel, ale i přesto se občas setkává s narážkami na svou tmavou pleť. Před svým absolventským koncertem je pozván na ambasádu své země, aby mu byla předána důležitá zpráva. Nalezne v hudbě útočiště, které tak zoufale potřebuje? (režie: Drahomíra Vihanová, 1964)

místo konání: Zámek Zlín, Soudní 1

 

20:15 Piece Pissing, vícekanálová projekce ve veřejném prostoru

Aktuální instalace a projekce ve veřejném prostoru navazuje na předchozí projekty reagující na konkrétní místo. Interakce by tak měla proběhnout ve formě menší a dočasné projekce s performancí. Vedle vytvoření dialogu-mostu mezi aktéry, má být cílem akce vyprovokování debaty týkající se současné role a funkce umění vůbec. Ve veřejném prostoru tvořím z přesvědčení, že vizuální umění není jen tím, co visí nebo leží v galeriích, ale že umění z těchto prostorů může a mělo by vystoupit a přesáhnout je.

místo konání: Public Museum Vojtěcha Skácela, podchod vedoucí z dolního parku na autobusové nádraží, pod zastávkou U Zámku

 

21:00–3:00

Stejně jako minulý rok bude připraven doprovodný program v podobě večerních koncertů a DJ setů. Zahraje několik hudebníků zlínské a pražské alternativní scény. Také zde bude pokračovat Burza umění. Vstupné: 99 Kč.

místo konání: 44. budova, Šedesátá 44

 

21:00–21:30 Athena Chlebová

Athena je živelný kinder felící fairy rap. Metaforami maluje svůj nevyspělej prostej svět. Její hudba může rozesmát, překvapit, ale i povzbudit a obejmout.

 

21:45–22:30 Nanashi

Rapový přednes s hyperpopovými instrumentály doplněný o fantaskní samply, nebo také citlivý projev s kytarovým či klavírním podmazem a akustickými bicími. Nanashi, producentka a zpěvačka ze Zlína, spojuje do jednotlivých celků mnoho stylů a inspirací, a přesto si ponechává silný rukopis v každém ze svých tracků. Ten je nezaměnitelný i ve vizuální sféře, neboť si tvoří vlastní videoklipy i grafiku. Minulý rok vydala debutové album Nana, letos na podzim plánuje release druhého, jež má čítat téměř dvacet singlů. Na koncertě zahraje také leaks z tohoto projektu.

 

22:45–23:15 Princip

Mladý umělec žijící v Praze. Jeho hudba se pohybuje na pomezí elektroniky, hyperpopu a alternativního indiepopu. Spolupracuje s producentem Rainerem, na kontě mají spolu dvě EP, Drama otevírá spíše témata osobní krize a sebepřijetí, na Tragicomedy si hraje s povrchností a plytkostí ve společnosti ocitající se v globální krizi. Tato témata komentuje velmi poeticky a hudební stránku úzce spojuje s vizuálem, režíruje vlastní klipy a spolupracuje s módními návrháři.

 

23:30–0:30 Rainer live set

Zlínský producent a multiinstrumentalista s širokým žánrovým rozptylem. Ve své hudbě mísí vlivy elektronické hudby a akustických nástrojů do hutných, ale intimních aranží. Jeho rukopis lze slyšet jak z rádií z jeho spoluprací s výraznými tvářemi mladého alt popu a rapu, tak i ze soundtracků módních přehlídek nebo krátkých filmů. V rámci svého dawless live setu předvede svou instrumentální tvorbu.

 

0:30–2:00 SERB686 DJ set

SERB686 je mladý selekta z Uherského Hradiště, kterého místní mohli zaslechnout například na poslední Psychonaut Night akci či Doteku.