Arthur Jafa, APEX, 2013, video, 8’12’’, color, sound. Courtesy of the artist and Gavin Brown´s enterprise, New York City, Rome

Americký umělec Arthur Jafa ve svém filmovém díle zpřítomňuje obraz afroamerické identity a kultury prostřednictvím rozsáhlého spektra současných snímků a nalezených záběrů. Směs segmentů známých ikon a historických událostí černošské kultury a anonymních těl v různých emocionálně vyhrocených stavech nadšení a zoufalství přináší syntetizující pohled na americkou historii života černošské komunity. Jafa autenticky odhaluje svou vlastní identitu, tvořenou jak zranitelností, tak autoritou umělce a přináší odpověď na otázku, co to znamená být součástí komplexního a složitého terénu černé reprezentace. Snaží se převyprávět historii afroamerické vizuální estetiky a přispět tak k otevření tohoto tématu v novém horizontu.

Vstup volný díky finanční podpoře J&T Banky.

 

Kurátoři výstavy: Hans Ulrich Obrist, Amira Gad. Výstava je realizována The Serpentine Galleries (Londýn) a Galerií Rudolfinum (Praha). Kurátor v Praze: Petr Nedoma.