Alois Vitík

Portréty členů UB 12, fotografie jejich ateliérů a děl ve výstavě „U Topičů“ se dlouho považovaly za ztracené, před pár lety se ovšem našly.

 

Jeden ze zakládajících členů skupiny UB 12 obešel zkraje roku 62 atelierů svých kolegů s fotoaparátem v ruce. Zrovna ten, který se mezi nimi cítil jako enfant terrible a na rozdíl od tichošlápků, kteří se báli udělat hovadinu a zůstávali v šedých, šedohnědých nebo nazelenalých tónech byl moc barevnej. Byl to malíř zářivých barev, světla a jihočeských námětů Oldřich Smutný.

 

Smutný svými výroky provokoval, jeho snímky jsou ale jiné, vyvolané citem pro půvab jedinečné osoby. Tváře přátel z UB 12 zachytil jakoby zevnitř, ztišené a zahloubané. Je vidět, že jsou spříznění, ale ne stejní. Každý má na režim a poměry jinou strategii, podporují se a zároveň si zůstávají vzdáleni. Chtějí vyjádřit to, čím žijí. Pro všechny je umění věcí vážnou, takže se liší výrazně. Jejich ateliery vypadají na Smutného fotografiích jako domovy obrazů a soch, které se v dennodenním kontaktu sžívají se členy domácnosti. Jedině tam jsou vidět v pravém světle svého zrodu.

 

Fotografie si můžete prohlédnout a komentáře k nim přečíst zde.