Výstava představuje různé přístupy k formátu autorské knihy, tedy publikace, vytvořené jako souborné umělecké dílo většinou z velké části jedním autorem či autorkou nebo skupinou. Tyto knihy se vymykají běžné produkci netradičním pojetím a vysokou kvalitou celkového zpracování. Experimentují s rozmanitostí knižní vazby, nedrží se běžného formátu, důraz je kladen na typografii, ilustraci, výběr papíru, tisk, obvyklé je například využití ručních papírů či autorských fontů. 

 

Zařadili jsme publikace z malých nakladatelství: Xaoxax, Bylo nebylo, Adolescent a Upupæpop a knihy vydané a distribuované samotnými autory. Několik z nich má vazbu k hradubickému regionu: pardubický rodák Jan Měřička využívá pro své velkoformátové knihy tisk na autorský papír. Ve východních Čechách působí grafické studio Upupæpop. Pochází odtud Zuzana Bramborová, jejíž autorské knihy se věnují mimo jiné fenoménu zahrádkářských osad. Miloš Šejn, tvořící v Jičíně, je autorem knihy Javořím potokem, záznam u putování v Krkonoších. Pobyt v horské krajině je zásadní pro knihu/atlas/deník Mapa hor Adama Kašpara, který zachycuje především Jeseníky, ale je spjat též s Železnými horami.

 

Nakladatelství a knihkupectví Xao zastupuje ilustrátorka a grafička Klára Zahrádková knihou Kůň a had, Hana Puchová linorytovým komiksem Sonina síla. Budou vystaveny též ilustrace Darjana Hardiho k nedávno vydanému Chazarskému slovníku od Milorada Paviće. Ke kmenovým autorkám nakladatelství Bylo nebylo patří Kateřina Černá, od níž je na výstavě řada drobných publikací, mimo jiné 13 hororů pro školní družiny, Morčata nebo Králíci. Dále se nakladatelství představuje oceňovanou knihou Kéž by! Nikoly Hoření, snáři Terezy Říčanové či speciálním vydáním, kterým je Úplně nový a věčný KALENDÁŘ ČESKÝ Milana Kohouta. Jihlavské nakladatelství Adolescent je spjaté s básníkem Alešem Kauerem, který vybral soubor publikací z posledních let. 

 

Jan Vičar je autorem velkoformátové linorytové bibliofilie Hold, ilustrující ekologickou dystopickou báseň od Sally Ball. Grafik a typograf Luboš Drtina působí též na Vysočině a zpracovává místní legendy a historie. Jan Čumlivski vytváří knihy s autorskými fonty a experimentuje s analogovými technikami. Knihy pro děti a dospělé s typickým dětsky stylizovaným ručním písmem vystavuje Martin Kubát. Fotografka Markéta Kinterová se v publikacích zabývá vizualitou veřejného prostoru, na výstavě své dílo rozvinula do podoby jedenáctimetrového pásu. Viktor Vejvoda tiskne samizdaty na termální papír na pokladní tiskárně, zabývá se mimo jiné ekologií konzumace; součástí výstavy je tvorba kolektivů Kolchoz či Trojan Tactics. Soubor doplní díla studentů a studentek ze Střední školy cestovního ruchu a grafického designu v Pardubicích, který pro výstavu vybrala Lucie Farářová.

 

Výstava bude zahájena ONLINE vernisáží v sobotu 5. 12. 2020 od 17 hodin, odkaz na https://vcg.cz/cs/vystavy/atlas-novych-souhvezdi 

 

Performance: Aleš Kauer – ERTH 

 

Videodokument k výstavě (režie: Michal Kindernay) 

 

Vystavující:

Adolescent / Ondřej Bouček / Zuzana Bramborová / Kateřina Černá / Jan Čumlivski / Luboš Drtina / Nikola Hoření / Markéta Kinterová / Adam Kašpar / Martin Kubát / Jan Měřička / Hana Puchová / Tereza Říčanová / Miloš Šejn / Upupaepop / Viktor Vejvoda & Kolchoz & Trojan Tactics / Jan Vičar / Klára Zahrádková / studenti Střední školy cestovního ruchu a grafického designu v Pardubicích