Spolek KRUH společně s brněnskými spoluorganizátory srdečně zvou na 11. ročník festivalu Den architektury, jehož hlavním tématem jsou letos cesty a spojnice, kterými jsou naše města protkaná. Festival se uskuteční od pátku 1. října do čtvrtka 7. října, především pak o víkendu 2. až 3. října 2021.

 

Součástí je i přidružený festival Film a architektura, který letos nabídne filmové projekce v brněnských kinech.

  

Program:

Žabovřesky a moderní architektura: Žabovřesky jako epicentrum moderní architektury s kurátorem Rostislavem Koryčánkem. Rezervace web.

Sraz: pá 1. 10. 15:30, Jurkovičova vila, Jana Nečase 2

 

Filozof struktur – Architekt a inženýr Jaroslav J. Polívka: Výstavou o příběhu fenomenálního architekta a inženýra Jaroslava J. Polívky s jejím autorem a historikem architektury Ladislavem Zikmundem-Lenderem.

Sraz: pá 1. 10. 18:00, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, Údolní 244

 

Zadhradní město – Sídliště Lesná: Objevování ceněného panelového sídliště zasazeného do krajinné zeleně tradičně s Martinem Malečkem.

Sraz: so 2. 10. 9:30, konečná tramvaje č. 9 a č. 11 v Čertově rokli

 

Vilová kolonie – Černá pole: S průvodcem spolku Kulturní centrum Josefa Arnolda trasou kolem významných architektonických objektů – Arnoldovy vily či vily Tugendhat.

Sraz: so 2. 10. 10:00, Vila Tugendhat, Černopolní 45

 

Sobotní ateliér – Objev design v sobě: Zvládneš si vyrobit funkční a zároveň designový kousek, který by ozvláštnil tvůj pokojíček? Pod dohledem designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala určitě ano! Dílna od 6let. Rezervace web.

Sraz: so 2. 10. 10:00, Jurkovičova vila, Jana Nečase 2

 

Osidlujeme divoký západ: Brownfield u řeky a jeho plánovaná přestavba na nádraží s architektkou Janou Kaštánkovou.

Sraz: so 2. 10. 10:00, Hlavní nádraží, před hlavním vchodem

 

Modřice – Městská hala: Potenciály nové sportovní haly představí starosta města Modřice Josef Šiška. Architektura domu by měla vyjadřovat solidnost, vážnost a vzbuzovat klid. Stavba je proto navržena jako klidný dům pevně stojící na zemi.

Sraz: so 2. 10. 11:00, 16:00 (komentované prohlídky), Modřice u Brna, Benešova 274

 

Nohama mnohýma Brnama: Po příkladech brněnského (ne)urbanismu od středověku po dnešek tradičně s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským.

Sraz: so 2. 10. 13:00, před hotelem Barceló, Šilingrovo náměstí 265/2

 

Velodrom: Nejstarší funkční velodrom v Evropě s historiky architektury Barborou Benčíkovou a Filipem Kyrcem. Jeho současný stav již neodpovídá standardům vrcholové cyklistiky. Vznikl na místě původní hliněné cyklistické dráhy, která byla vytvořena již v roce 1889.

Sraz: so 2. 10. 13:00, před Velodromem, Křížkovského 22

 

Cesta do školky a školy: Architekt a redaktor Archiwebu Petr Šmídek se toulá po zákoutích Masarykovy čtvrti a kriticky hodnotí minulou i současnou architekturu. Rezervace web.

Sraz: so 2. 10. 14:00, zastávka bus, Vaňkovo náměstí

 

Vizuální kultura: Centrem města o vizuálním smogu, jeho dopadech na vnímání města a možnostech jeho regulace s grafickou designérkou Veronikou Rút Fullerovou a redakcí časopisu ERA21.

Sraz: so 2. 10., 15:00, Hlavní nádraží, před hlavním vchodem

 

Památková obnova zahrady vily Tugendhat: Krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík představí postupy a technologie, které vedly k původnímu vzhledu zahrady této UNESCO památky. Rezervace web.

Sraz: so 2. 10. 15:00, Vila Tugendhat, Černopolní 45

 

Brněnské moře: O vzniku, výstavbě a rozvoji brněnské přehrady promluví přímo během plavby historička architektury Šárka Svobodová a architekt Jaroslav Sedlák. Rezervace web.

Sraz: ne 3. 10. 16:00, přístaviště Bystrc (u kotvy), Přístavní 1166/40

 

Světlo – Kýč, nebo estetická záležitost: Specialista na světelný design Vladimír Burian odkryje některé aspekty estetického posuzování umělého osvětlování. Od historických příkladů až po současné trendy v kontextu vily. Rezervace web.

Sraz: so 2. 10. 19:00, Vila Tugendhat, Černopolní 45

 

Robinsonem z Mendláku: Ukázka terénní práce urbanisty, ukončená workshopem pro děti s architektkou Janou Kaštánkovou na území bývalého podniku KRAS Brno spjatého s textilní historií města.

Sraz: ne 3. 10. 10:00 (procházka), 11:30–13:00 (workshop od 6 let), Mendlovo náměstí 868, u Alberta

 

První brněnské sídliště – Juliánov: O urbanismu a veřejném prostoru se souborem dětských herních prvků se spoluautorkou brněnského architektonického manuálu Danielou Křižanovou.

Sraz: ne 3. 10. 11:00, Juliánovské náměstí, u koupaliště

 

Zvonařka v kontextu poválečné architektury: Spoluautor Brněnského architektonického manuálu Michal Kolář odkryje principy české poválečné architektury a její odkaz.

Sraz: ne 3. 10. 13:00, Hotel Continental, Kounicova 6

 

Bydlení na obzoru: O obnově, opravě a přestavbě unikátního obytného souboru Obzor z přelomu 60. a 70. let s autory nové vize, architekty ateliéru RAW.

Sraz: ne 3.10. 14.00, Fillova 1

  

Po stopách Jaroslava J. Polívky, konstruktéra Franka Lloyda Wrighta: Historik architektury Ladislav Zikmund-Lender provede po zapomenutých i již neexistujících dílech Jaroslava J. Polívky.

Sraz: ne 3. 10. 14:00, prostranství za domem Bayerova 801

 

Rub Ringstrasse (Záda okružní třídy): Odkrývání zázemí reprezentativní architektury a podhoubí města s architektkou a výtvarnicí Barborou Šimonovou.

Sraz: ne 3. 10. 14:00, před Domem umění, Malinovského náměstí 2

 

Vilová zahradní architektura: Přednáška památkáře, zahradního a krajinářského architekta Romana Zámečníka o zahradní architektuře meziválečného Československa se zaměřením na vilovou kolonii nad Lužánkami. Rezervace web.

Sraz: ne 3. 10. 17:00, Vila Tugendhat, Černopolní 45

 

Bohuslav Fuchs (Ne)Známý: Jméno Bohuslav Fuchs není třeba představovat, stejně jako jeho úzké sepětí s Brnem. Přesto zde existují místa a objekty, jejichž propojení s ním zůstává tak trochu utajeno, mohlo být, ale vlivem událostí není, nebo novodobými zásahy mizí. Procházka představí známá i neznámá místa více i méně spojená s působením Bohuslava Fuchse v Brně.

Sraz: po 4. 10. a st 6. 10. 16.00, vstup do parku Lužánky na Lužánecké ulici. Nutná rezervace.

 

Vzorové domy na Výstavišti: Ve své době unikátní a pokrokové rodinné bydlení předních českých architektů představí hlavní architektka výstaviště Lenka Štěpánková.

Sraz: po 4. 10. 16.00, BVV – hlavní vstup

 

Po stopách židovských architektů: S historičkou architektury Zuzanou Ragulovou po meziválečných realizacích židovských architektů v centru města.

Sraz: út 5. 10. 17:30., Moravské náměstí, u modelu města Brna

 

Kolem Domu umění: Dům umění slaví 110 let a společně s lektorkou Romanou Horákovou odkryjeme jeho historii i běžně nepřístupné interiéry.

Sraz: st 6. 10. 18:00, Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2

 

Lyceum: Návštěva historické školní budovy Lycea a společných prostor, kde sídlí architektonické studio, projekční kancelář nebo sítotisková dílna, s autory adaptace z KOGAA Studio.

Sraz: čt 7. 10. 15:00–18:00, Řeznická 2

 

Kompletní program najdete na na webu Dne architektury. Na vybrané akce je potřeba rezervace předem.

   

Součástí Dne architektury je i přidružený festival Film a Architektura, který v Brně proběhne ve dnech 29. 9.–4. 10. Promítat se budou celovečerní mezinárodní a tuzemské dokumenty i krátké filmy. Mezi výrazné festivalové snímky patří umělecká cesta do sakrálního díla uznávaného švýcarského architekta Maria Botty, vizuálně poutavé propojení tance, portugalské architektury a filmu v díle Body-buildings nebo příběh Drážďan popisující destrukci jeho centra a následnou modernistickou revitalizaci, nabízející řadu podob i interpretací dějin města. Vstup na většinu projekcí je zdarma.

 

29. 9. L’Esprit Le Corbusier – FA VUT

30. 9. The New Bauhaus – Kino Art (110 Kč)

1. 10. Kiruna – překrásný nový svět – FA VUT

2. 10. Where to With History – FA VUT

3. 10. Body-Buildings – FA VUT

3. 10. Villa Empain – FA VUT

4. 10. Mario Botta. The Space Beyond – Kino Scala, uvede architekt Marek Štěpán (140 Kč)