V loňském roce se UMPRUM společně s Moravskou galerií v Brně, Úřadem vlády ČR a dalšími partnery zhostila velmi prestižního a zároveň zodpovědného úkolu. U příležitosti českého předsednictví v Radě EU prezentovali český design v Bruselu. Galerie UM má nyní možnost část výstavy Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020 představit i české veřejnosti.

 

Výstava, která nese podnázev Česká krajina, zahrnuje vybrané práce studentů, absolventů a pedagogů UMPRUM a prostřednictvím animovaných dokumentů a fotografií Vojtěcha Veškrny přibližuje neotřelým a hravým způsobem produkci vybraných českých firem. Česká krajina přenáší do Prahy expozici, která byla k vidění v Pražském domě v Bruselu a z části i v Design Museu Brussels.

 

Kurátory a autory architektonického zpracování jsou absolventka Ateliéru produktového designu UMPRUM Terezie Lexová a student téhož ateliéru Štěpán Smetana. Výběr prací i jimi navržená instalace se nechávají inspirovat českou krajinou. Ze zmíněných děl můžeme jmenovat například porcelánové sošky Alegorie covidu Moniky Martykánové, která se nechala inspirovat protipandemickými opatřeními, nebo autorské panely Markéty Jebavé, která tvoří z plstěné vlny českých ovcí. Z vystavujících pedagogů je prezentováno například studio Olgoj Chorchoj a jejich stylové sáňky, nebo Rony Plesl, který je zastoupen sadou nápojového skla pro pivovar Bernard. S výběrem souzní i pro výstavu speciálně navržený mobiliář, který kopíruje reliéf české krajiny.

 

Druhou, neméně významnou část výstavy, představuje prezentace šesti animovaných dokumentů, které zpracoval tým mladých autorů a autorek z UMPRUM a Akademie múzických umění v Praze (AMU) pod vedením Michaely Režové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Snímky byly vytvořeny speciálně u příležitosti výstavy a jsou především impresí a nastíněním příběhu, vize či historie dané značky. Filmové štáby měly možnost proniknout přímo do výroby například skláren Bomma a Lasvit, Průša Research, TON nebo do nitra projektu Textile Mountain.