Přednáška a diskuze se slovenským umělcem Rudolfem Sikorou se zaměří na autorova díla reagující na ohrožení naší planety lidskou činností. Název přednášky je odvozen ze stejnojmenného cyklu Země se nesmí stát mrtvou planetou, který sice vznikl před více než čtyřiceti lety, ale jeho odkaz je stále aktuálnějším. V průběhu navazující diskuze si budeme klást otázky, co se v průběhu politické transformace posledních desetiletí změnilo ve vztahu naší společnosti k životnímu prostředí, a jakou roli může hrát umění v zápasu o osud naší planety.

Jedná se o doprovodný program ke stejnojemnné výstavě, která probíhá od 6. 2. do 2. 4. v galerii Artwall na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše.

vstup volný

O autorovi:

Rudolf Sikora (1946) patří k předním slovenským umělcům. Na výtvarné scéně se pohybuje od začátku 70. let. Dílo vystavené v galerii Artwall vytvořil na počátku své umělecké kariéry. V té době se zabýval kritickými tématy, a proto se se potýkal se zákazy vystavování a cestování. Svá díla posílal z Československa do zahraničí tajně. Jedna verze vystaveného cyklu se prostřednictvím kurátora Matthew Witkovskyho dostala do sbírek Art Institute of Chicago.

Během Sametové revoluce se Rudolf Sikora aktivně zapojoval do politického dění. Po roce 1989 vystavoval na Slovensku i v zahraničí a začal působit jako pedagog. V roce 2006 mu Národní galerie v Praze uspořádala retrospektivu nazvanou Sám proti sobě.

Svůj kritický přístup neopustil Sikora ani po roce 1989 a stále se ve svých dílech zabývá aktuálními společenskými otázkami. Věnuje se univerzálním tématům lidské existence a jako jeden z prvních umělců na Slovensku také řeší otázky globálního ekologického ohrožení planety. Toto poselství trvalé udržitelnosti ho zajímá dodnes. V roce 2017 se Rudolf Sikora stal slovenským ambasadorem životního prostředí. 

Výstava je pořádána ve spolupráci s Greenpeace Česká republika a tato diskuze ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze.

Program galerie Artwall je realizován s laskavou podporou MKČR, MHMP a Prahy 7.