DUNA: SuperMassiveBlackAshHole
Kino Družba, Moravské nám. 1143
první projekce sobota 14. 7. v 19.10

Projekce v rámci 8. ročníku Fotofestivalu Uničov

Uměleckou skupinu DUNA tvoří tři bývalí spolužáci z ateliéru fotografie z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – Lenka Balounová, Ladislav Kyllar a František Svatoš.

DUNA upřednostňuje vzájemnou spolupráci namísto individualismu. Jejich práce je inspirována novelou DUNA od Franka Herberta a zaměřuje se na témata ekologie, zdrojů, technologie, transhumanismu, vědy a poznání, spolupráce mezi jednotlivci a budoucností člověka ve vesmíru. Tyto témata zpracovávají ve formě vizuálního aktivismu a komunitních projektů. Duna ve své práci také varuje před pohodlností a závislostí na konzumním stylu života, před ztrátou podnětů, která vede ke stagnaci. „Poslední úhyn druhů probíhá za našeho života. Říši biologickou a omezenou nahradilo zdánlivě neomezené imperium technologické. Exponencionální potřeba růstu.“

Duna ve svých posledních dvou dílech – Beauty is how objects end (Praha, 2017) a Dont Panic! (Ústí nad Labem, 2017) – přebírá formy z oboru brandingu a reklamní estetiky. Lehce tomu tak bude i u video projekce SuperMassiveBlackAshHole v uničovském kině Družba. Stejnojmenou prostorovou video instalaci již mohli lidé vidět v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem na přehlídce finalistů Ceny EXIT v roce 2017. Pro uničovské publikum obsah díla zůstává, avšak provedení prezentace se mění a nový kontext dílo rozvíjí.